En Dipten Zirveye Uzanan Hayat Hikayesi: “J. K. Rowling”


Asla vazgeçmemek tabirinin ete kemiğe bürünmüş hali J. K. Rowling…

Birçok insanın Harry Potter kitaplarından tanıdığı yazar, Joanne Kathleen “Jo” Rowling ‘in hayatına ufak bir geziye hazır mısınız? Umarım bu gezintideki mesaj ihtiyacı olanlara ulaşır.

1990 yılı J. K. Rowling 25 yaşındadır. Harry Potter, büyücüler okulu falan gibi fikirler daha yeni yeni kafasında oluşmakta o yıllarda. Bir gün Manchester’dan Londra’ya trenle giderken, hatta trene bindiği gibi kaleme dökmeye başlar. Öylesine içerisine girer ki, eve vardığında da nefes almadan devam eder yazmaya. Aynı yılın aralık ayında annesi vefat eder ve bu da onun bir duraklama devrine girmesine sebep olur. Hayatında değişiklikler yaşamaya başlar. Yaşadığı kayıp da bir yandan kendi yarattığı kurgusal karakterlerinin yapısına da etki eder.

Kısa bir süre sonra Portekiz’e taşınır ve ingilizce öğretmenliği yapmaya başlar. Bir gazeteciyle tanışır ve 1992’de evlenirler. 1 yıl sonra da bir çocuk sahibi olur. Ancak kızının doğumundan birkaç ay sonra aile içi şiddetten dolayı boşanır. Tekrardan İngiltere’ye geri dönmeye karar verir ve dönerken de Harry Potter’ın 3 bölümünü bitirmiştir. Ama İngiltere’ye dönmek hayatını toz pembe etmeyecektir.

En dibi gördüğü zaman da tam olarak bu oluyor. Sorunlu bir evlilik yaşamış, ülke değiştirmek zorunda kalmış, bakması gereken bir çocuğu var ve ölümüne işsizdir. Bu süre içerisinde depresyonla mücadele etmiş hatta intihar etmeye bile niyetlenmiştir. Sosyal hizmetlerden fakirlik yardımı bile almıştır. Ancak hiçbir yaşadığı onu yazmaktan alıkoymamış, içinde bulunduğu zor koşulları kabullenip, kendisi için anlamlı olan tek şeyi yapmış yani yazmak.

Bütün enerjisini başladığı kitabı bitirmeye vermiş, hatta zaman zaman cafelere kızıyla birlikte gidip kızı kucağında uyurken kendisi bir yandan kitabına devam etmiştir. Sonunda tamamlamış ve 12 tane yayınevine göndermiştir ancak biri hariç hiçbirinden olumlu yanıt alamamıştır. Biri hariç o yayınevi de aralarında en küçük olanlarından biri olan “Bloomsbury”ydi.

Yayınevinin yönetim kurulu başkanının kitapla ilgilenme sebebi de kitabı okuttuğu 8 yaşındaki çocuğunun kitabın ilk bölümünü çok beğenmesiydi. Bunun üzerine hemen 1 tane daha talep etmiş ve o tarihten sonra taleplerin sonu hiç gelmemiş. Geçmiş geçmişte kaldı ve kitapları dünya çapında 400 milyonun üzerinde satıldı. Ardından çıkan filmler gişe rekorları kırdı. Tüm bunlar Rowling’i milyarder olan ilk kadın yazar yaptı.

Tüm bu yaşadığı başarı bir seçim yaptığı içindi, başarısızlıkların ardından vazgeçmemeyi seçmişti her ne pahasına olursa olsun. Harvard’da katıldığı bir diploma töreninde yaptığı konuşmayla bu konudan şöyle bahseder.

“Hiçbir zaman benim yaşadığım ölçüde büyük başarısızlıklar yaşamayabilirsiniz, ancak hayatta bazı başarısızlıklar kaçınılmazdır. Yalnızca aşırı derecede dikkatli yaşayan insanlar başarısız olmazlar ki onlar da pek yaşamış sayılmazlar. Böyle bir durumda da hükmen yenilirsiniz.” – J. K. Rowling

Yazımızı J. K. Rowling’in kısa hayat videosu ile sonlandırıyoruz. Umarız ki bu hayat hikayesi içinde aradığı savaşçıyı bulamayanlara yol gösterir…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

458
686 Paylaşım, 458 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
41
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
413
İyi Geldi
İlginç İlginç
372
İlginç
Tebrikler Tebrikler
330
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend