En İyi 30 Animasyon Dizi


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri, bu listemizde her yaş grubunun ilgiyle takip ettiği, daha önce izlemediyseniz “aslında neler kaçırmışım!” diyeceğiniz, televizyon ekranlarının farklı dünyasını yansıtan animasyon dizileri ele alıyoruz.

Birbirinden farklı, birbirinden eğlenceli TV ekranlarının en çok beğeni almış, kimisi komedi, kimisi fantastik, kimi aksiyon dolu izlerken çok eğleneceğiniz en iyi 30 animasyon dizi listesine başlıyoruz.

1. Avatar: The Last Airbender – Avatar: Son Hava Bükücü (2003-2008)

Avatar: Son Havabükücü, ABD kaynaklı Emmy Ödüllü çizgi dizi. Türkiye’de Nickelodeon’da ve CNBC-e’de yayınlanmıştır. Avatar: Son Havabükücü olay örgüsü başlamadan 100 yıl önce, Aang adlı 12 yaşındaki (Avatar ruhu etkili olarak düşünülünce 112 yaşındadır) bir HavaBükücü, Güney Hava Tapınağı’nda yaşıyordu. Yaşlı Keşişlerden kendisinin Avatar olduğunu öğrendi. Normalde bir Avatar’a gerçek kimliği 16 yaşına bastığında söylenirdi ancak Keşişler dört ulus arasındaki savaşın yaklaşmakta olmasından korktukları için bunu daha önce açıkladılar. Çünkü bir savaş başladığında barışı getirebilecek ve dengeyi yeniden sağlayabilecek tek kişi Avatar’dı. Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementler etrafında dönen “Avatar Aang” ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Kralı’ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatmaktadır.

2. Avatar: The Legend of Korra – Avatar: Korra Efsanesi (2012 – 2014)

The Legend of Korra, orijinal diziyle aynı kurgusal evrende geçmektedir. Kurgusal evrenimizde ateş, hava, su ve toprak elementlerinin simgelediği dört ulus vardır. Her ulusta, kendi elementlerini bükebilen yetenekli insanlar vardır. Tüm elementleri bükme yetisine sahip olan Avatar, dört ulus arasındaki dengeden, barış ve huzur ortamından sorumludur. Avatar öldüğünde, çemberdeki bir sonraki ulus da doğar ve ruhu reenkarne olur. Bizim hikayemiz de orijinal dizideki avatar Aang’in ölmesiyle, ondan sonra gelen avatarın maceralarını konu almaktadır.

3. Death Note: Desu nôto – Ölüm Defteri (2006-2007)

Yagami Light, 17 yaşında, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri’ nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. “Bu deftere ismi yazılan kişi ölür.” maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşsede “böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu” düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. Halk tarafından Light’ a “Kira” (Jap: Katil) ismi verilir. Bazı insanlar Kira’ yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Kira’ yı desteklemez. Light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. Ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.

4. Big Mouth (2017 – )

Gerçek hayatta çok yakın arkadaş olan, ünlü komedyen Nick Kroll ile Family Guy‘ın senaristlerinden Andrew Goldberg imzalı, sürreal bir animasyon dizisi geliyor: Big Mouth! İkilinin ergenlik döneminde yaşadıklarını ekrana taşıyacak olan dizi, kaliteli yapımları bünyesinde barındıran Netflix’te izleyici karşısına çıkıyor.

5. Rick and Morty (2013– )

Çılgın bilim insanı Profesör Rick ve torunu Morty’nin boyutlar arası tuhaf ve tehlikeli yolculuklarını konu alan yetişkinlere yönelik çizgi dizi.

6. Family Guy (1999– )

Son yılların en fazla heyecan yaratan çizgi dizisi Family Guy, The Simpsons’a benzer bir aile çevresinde geçiyor. Baba işçi, aile orta halli, üç çocukları, bir de köpekleri var. Baba Peter Griffin sık sık kendi antikalıklarının ceremesini çeken Katolik bir İrlandalı-Amerikalı. Dizi devam ederken, kısmen de Afrikalı-Amerikalı olduğunu öğreniyor. Oysa hiç de karaderiliye benzer hali yok. Karısı Louis piyano öğretmeni ama esas olarak ev kadını. Louis, zengin ve sosyetik Pewterschmidt ailesinden geliyor. Yeniyetme kızları Meg Griffin, çirkinliği yüzünden hep şaka konusu oluyor. Oğul Chris ise, pek çok yönden babasının genç bir versiyonundan farksız.

7. The Dragon Prince – Ejderhalar Prensi (2018 – )

Sıra dışı bir keşfin ardından, iki insan prens ve bir elf suikastçı savaş hâlindeki ülkelerine barış getirmek için birlikte destansı bir yolculuğa çıkar.

8. The Simpsons – Simpson Ailesi (1989 – )

Tuhaf görünüşleri ve sıradışı tavırlarıyla Amerika’da en uzun süreyle yayında kalma rekorunu kıran The Simpsons, yayın hayatına 1987 yılında Tracy Ulmann Show’da kısa skeçler olarak başlamıştı. Animasyon dünyasında çığır açan bu ‘uçuk’ aile, yarım saatlik çizgi dizi formatına dönüştürülürken orijinal karakterlerin görünüşleri de değişti. Kısa bir süre sonra da televizyon tarihinin en önemli yapımlarından biri oldu.

9. Archer (2009– )

Uluslararası bir casus ajansı olan ISIS’te global sorunlar iyi eğitimli çalışanların birbirlerinin kafasını karıştırmak, birbirlerini ezmek ve ihanet etmek için kullandıkları fırsatlardır. Tüm bunların merkezinde ise usta casus Sterling Archer vardır. Archer baskın annesi ve aynı zamanda patronu Malory ile birlikte çalışmaktadır. Archer bir yandan da eski kız arkadaşı Ajan Lana Kane ve onun yeni erkek arkadaşı ISIS müfettişi Cyril Figgis ile uğraşmak zorundadır.

10. Bob’s Burgers (2011– )

Dünyanın en çok izlenen animasyonları arasında bulunan Bob’s Burgers dizisi Loren Bouchard yaratımıdır. Aynı zamanda geliştirme işlemlerinde kendisine Jim Dauterive destek vermiştir ki her geçen gün animasyon olarak daha da uç noktalara ulaşan bir dizi oluşturulmuştur. Bob’s Burgers isminden de anlaşılacağı üzere bir hamburger ile bir karakter arasındaki bağ çözülmeyecek düzeyde değil. Burada Belcher ailesi tamamıyla odak noktada yer alarak hikâyeyi götürüyor.

11. BoJack Horseman (2014– )

Oynadığı dizinin yayından kaldırılmasının üstünden 18 yıl geçtikten sonra, yani günümüzde, Hollywood’da yaşayan BoJack Horseman eski şöhretini kaybetmiş, her şeyden şikayet eden ve renkli renkli kazaklar giyen biri haline gelmiştir. Kendi kişisel buhranlarını insan olan arkadaşı Todd ve bir kedi olan eski sevgilisi Prenses Caroline ile beraber atlatmaya çalışmaktadır.

12. South Park (1997– )

Büyümekte olan dört çocuğun, Cartman, Stan, Kyle ve Kenny’nin gözünden dünyadaki politik, sosyal ve güncel olayların ironik bir şekilde ele alındığı dizi, yetişkinler için hazırlanmış içeriğinden anlatımına ‘kendine has’ benzersiz bir yapım.

13. American Dad! (2005– )

Üst düzey bir CIA ajanı olan ve sürekli olarak terörist tehlikeler ile karşı karşıya olduğunu hisseden Stan, karısı, çocuğu ve bir adet konuşan balıktan oluşan kemik kadronun üzerine her bölümde farklı karakterler eklenebiliyor. ABD’nin uzaylı çalışmaları ile ünlü Area 51’den kaçırılan gerçek uzaylı Roger ise diziye renk katan ayrı bir isim olarak göze çarpıyor. Dokuz sezondur aralıksız devam eden American Dad, bu başarılı ilerleyişini takipçilerden gelen yoğun istek ve talep doğrultusunda devam ettirecek gibi gözüküyor.

14. Shingeki no Kyojin (2013– )

Bundan uzun yıllar önce devler insanoğlu ırkını yok etmeyle karşı karşıya getirir. Acımasız, zekadan yoksun devler insanları acıktıkları için değil sadece zevkleri için yiyorlar. Bundan ve devlerden kurtulmak isteyen bir grup insan devlerden bile uzun duvarlar örerek bir şehri koruma altına alırlar. Ancak aradan geçen uzun yıllar sonunda bir dev şehrin duvarlarını yıkar ve şehre saldırır. Eren ve Mikasa devi görünce çok korkarlar. Dev iki sütkardeşin gözleri önünde annelerini yiyince Eren devleri öldürmek için ant içer.

15. King of the Hill (1997–2010)

King of the Hill, Amerikan animasyon televizyon dizisidir. 12 Ocak 1997 ile 13 Eylül 2009 tarihleri arasında Fox’ta yayınlanan dizi, Mike Judge ile Greg Daniels tarafından yaratıldı. Şov, Arlen, Teksas’taki küçük bir kasabada yaşayan Hill ailesini konu edinmektedir.

16. Young Justice (2010– )

Süper kahramanların yardımcıları bir araya gelip hadi birazda dünyayı biz kurtaralım düşüncesiyle oluşturulmuş bir grup düşünelim. Batman’in liderliğinde ki Adalet ligi kahramanları eğittikleri bu ergen kahramanlara tam anlamıyla güvenemezler her şeylerini gençliğine verirler süper güçleri olsa da ergen ergendir mantığı işler.

17. Dragons: Race to the Edge (2015–2018)

DreamWorks Dragons, 2010 yapımı Ejderhanı Nasıl Eğitirsin adlı seriye dayalı olan Cartoon Network kanalında yayınlanmış olan Amerikan bilgisayar yapımı animasyon televizyon dizisidir. Seri 2010 yapımlı film ile 2014 çıkış tarihli filmi arasında bir köprü niteliği görmektedir. 7 Ağustos 2012 tarihinde iki bölümden oluşan bir saatlik ön izlemesi yapılmış, 4 Eylül 2012 tarihinde ise resmi gösterimi gerçekleşmiştir. 2 sezonda toplam 40 bölümden oluşacağı duyurulmuştur. Serinin 1. sezonunda Berk’in Binicileri alt yazısı geçmişken, 2. sezonunda Berk’in Koruyucuları alt yazısı kullanılmıştır. Seri Türkiye’de de Cartoon Network kanalında gösterime girmiştir. 

DreamWorks Ejderhalar’ın 12 Ekim 2010’da yayınlanacağı Cartoon Network tarafından açıklanmıştır. Seri, DreamWorks Animation’un Nickelodeon yerine Cartoon Network için ürettiği ilk seri özelliğini taşımaktadır. Konu olarak Berk’te ejderhalarla yapılan barış sonrası Hıçkıdık’ın ejderhalara karşı olan düşmanlığı bulunan Küflek’e, Zebella’nın düşmanı olan Alvin’e karşı olan mücadeleleri ele alınmıştır.

18. Futurama (1999–2013)

Futurama dizisi aslında bir animasyon olup 1999 yılında ise sektörün öncü yapımları arasına girmiştir. Animasyon olarak bilimkurgu öğesini işleyen ilk yapımlar arasında olduğunu söylemek gerekiyor. Çizgilerinin günümüz yapımlarından The Simpsons ile fazlasıyla benzer olduğunu göreceğiniz Futurama dizisi aslında geleceğe yönelik bir gösterimin ta kendisidir. Tabi bu süreçte Fox kanalında yayınlanan dizinin dönem boyunca en çok izlenen yapımlar arasında olup 150 bölüme yakın yayınlandığının altını çizelim.

19. Sword Art Online (2012– )

100 yıllık bir geçmişe sahip olan Sword Art Online oyunu, bu oyuncuları oynayanlara zor anlar yaşatıyor. Oyuncular oyunun içindeki sıkışıklıktan kurtulmak ve oyunu oynayabilmek için Sinir sistemi aleti adı verilen bir alet kullanıyorlar. Oyunun en iyi oyunlarından bir tanesi olan Protagonist Kirito bunu başardı ve dev kalede tek başına bu oyunu oynamaya başladı. Kirito’nun bu koskoca kaleden kurtulabilmesi için yapması gereken tek şey 100 bölümü de başarılı bir şekilde tamamlaması. Acaba Krito gerçekten de bunu başarabilecek mi yoksa bu koca dünyada yapayalnız mı kalacak? İşte sizlere bu hikâyenin devamını sunan Sword Art Online anime türünde yapılmış olan bir dizidir.

20. Boku no Hero Academia (2016– )

Dünyada hemen hemen herkesin özel gücü vardır.Bu güçler bazılarında iyi bazılarında gereksiz olsa’da güçlerini iyilik için kullanmayı düşünenler için Kahramanlar okulu kurulmuştur.Güçleri gerçekten işe yarayan kişiler bu okula girebilir ve iyi bir eğitim sonrası Kahraman olarak dünyayı daha iyi bir yer getirmek için çalışırlar. Bu okuldan mezun olduğunuzda kahramanlık şirketi kurabilir yada şöhreti olan bir şirkette kahramanlık yapabilirsiniz. Izuku Midoriya hiçbir süper gücü olmayan sıradan bir insandır.Fakat hayalleri o kadar büyüktür ki bir gün kahraman olup insanlara yardım etmek ister. Önündeki tek engel dünyada nadir’de olsa olabilen süper güçleri olmayan insanlardan birisidir. Süper Kahramanlarında kahramanı olan ALL Might ismindeki en güçlü süper Kahramanın yolu Midoria ile kesişecektir ve Midoria’nın hayatı tamamen değişecektir.

21. Star Wars: The Clone Wars – Star Wars: Klon Savaşları (2008–2019)

Star Wars filmini izlemeyen yoktur sanırım. Star Wars The Clone Wars dizisi de bu filmi konu alıyor. Ancak dizide anlatılan kısımlar filmin 2. ve 3. Serilerini kapsıyor. Dizi Galaktik Senato ile Bağımsız Sistemler Konfederasyonunun arasında yaşanan anlaşmazlıklara yoğunlaşıyor. Yüce başkan olarak bilinen Palpatine, her zamanki gibi her iki tarafı da kontrolü altında bulunduruyor. Başkan bir Jedi Şövalyesi olan Arakin Skywalker’ı kötülerin tarafına çekmek için bazı planlar düşünüyor. Böylece savaşta üstünlüğü eline geçirme gibi bir düşüncesi var. Yoda, Obi-Wan Kenobi, diğer Jedi Şövalyeleri ve daha birçok kişinin bnaşında bulunduğu Cumhuriyet ordusu da General Grievous ve ordusuna karşı mücadele ediyor. Tüm bu olayların içinde yaşananlar ise izleyicileri oldukça etkiliyor.

22. Hagane no renkinjutsushi – Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009–2012)

Elric kardeşler yani Alphonse ve Edward çok küçük yaşta babaları tarafından terk edilmiştir. Tek ailesi anneleri olduğu için annelerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. Anneleri bir gün hastalık sebebi ile ölür.2 ufak dahi olan elric kardeşler simya’da uzun süre araştırma yaparlar ve insan diriltmenin yolunu bulduklarını düşündükleri için annelerini diriltmeye çalışırlar fakat bu yaptıkları deney onlara pahalıya patlar. Kardeşinin bedeninide kaydeden edward onun ruhunu kendi kolunu feda ederek metal bir bedene hapseder ve o şekilde dünyada kalmasını sağlar.Annelerini diriltememiş aynı zamanda bedenini ve kolunu kaybetmişlerdir. Yinede çaresizliğe düşmeden simya üzerinde araştırmalara devam ederek felsefe taşını arayışa çıkarlar.İnandıkları birşey vardır ki felsefe taşının gücü onlara kaybettiklerini geri verecektir. Bu sebeple askeriye katılırlar.Bu şekilde sınırsız kaynakları kullanabilme hakkına sahip olacaklardır. Burada bir çok dost edinecek bilmedikleri bir çok gizemin maceranın ve komploların ortaya çıkışlarına şahit olacaklardır.

23. Adventure Time with Finn & Jake (2010–2018)

Adventure Time, maceracı bir çocuk olan İnsan Finn ve onun en iyi dostu ve üvey kardeşi olup istediği gibi boyunu ve şeklini değiştirme gibi sihirli güçlere sahip olan Köpek Jake’i anlatır. Serinin yaratıcısı Pendleton Ward Finn karakterini büyük derslerle atılgan küçük bir çocuk olarak, Jake’i Meatballs filmindeki Bill Murray’in karakteri Tripper Harrison’dan esinlenerek tanımlar. Finn ve Jake Ooo Ülkesi’nde yaşarlar. Yol boyunca, dizinin diğer ana karakterleri onlarla etkileşim halindedirler; Prenses Ciklet, Buz Kralı, Vampir Kraliçesi Marceline bunlara örnektir.

24. Nanatsu no taizai (2014– )

7 Ölümcül günah olarak bilinen çok güçlü 7 kişi halk arasın’da kötü ve efsane kişiler olarak bilinmekte.Krallıkta büyük kutsal şovalyenin ölümünden sorumlu tutulan meliodas yani 7 ölümcül günahın kaptanı , kendi halinde gizli şekilde yaşarken bir gün kapısını Liones krallığının prensesi çalacak ve yardım isteyecektir. Krallık çok büyük güçler tarafından tehdit edilmektedir ve 7 ölümcül günahın gücü gerekmektedir. 7 Ölümcül günah her biri farklı fantastik yetenek ve güçlere sahip 7 kişilik bir gruptur.Ve her bir kişinin kendi gizemli geçmişi ve hikayesi vardır. 

25. One Punch Man: Wanpanman (2015– )

Anime evreninin en güçlü karakteri One Punch Man’de. Herkesi tek yumruk’da yenen ana karakter artık hayattan sıkılmıştır çünkü onun karşısında herkes tek yumruk’da dövüşü kaybetmektedir. Bu durum ana karakterimiz olan Saitama’nın canını aşırı sıkıyordur ve hiçbir yerden zevk alamamaya başlamıştır. Karakterimiz Saitama kendine yeni bir çırak bulur ve olaylar başlar. Saitama gücüne rağmen kel kafası ve kötü görünüşü sebebiyle kimse tarafından pek sevilmese’de insanlara yere geldiğinde yardım eden bir kişidir.Aynı zaman’da fakirdir ve indirimleri kaçırmaz. Dünya yine bir çok canavarın saldırısı sebebi ile tehlikededir ve Saitama çırağı ile bu canavarlarla savaşırlar.

26. Dragon Ball Z (1996–2003)

Goku,Planet Vegeta’da doğmuş bir uzaylı ırkındandır.Görevi gereğince bebekken dünyaya gönderilmiş ve tüm Dünya hayatını yok etmek için görevlendirilmiştir.Ancak gelişen süreçte, doğası gereği kötü olan yapısı değişmiş ve kendini dış ve iç tehditlere karşı Dünya’yı koruma görevinde bulmuştur.

27. Castlevania (2017– )

Adi Shankar (Dredd) ve Fred Seibert’in (Adventure Time) prodüktörlüğünü üstlendiği, efsanevi çizgi roman yazarı Warren Ellis’in senaryosunu yazdığı Castlevania anime dizisinin ilk fragmanı oldukça göz doyurucu! Belmont klanı nesiller boyu verdiği mücadelede sona gelmiştir. Doğu Avrupa’nın hükümdarlığı neredeyse tamamen Vlad Dracula’nın eline geçmiştir. Dracula kan ve vahşetle ele geçirdiği bu topraklarda halka zulmetmeye devam etmektedir. Belmont klanının son varisi ezeli düşmanına baş kaldırmaya niyetlidir.

28. Naruto: Shippûden (2007–2017)

Naruto, Sasuke ile şelaledeki dövüşünün ardından Sasuke’yi geri getirmekte başarısız olmuştur. Orochimaru’nun Sasuke’nin vucudunu tamamen ele geçirmesi 3 yıl sürecektir. Bu süre içinde Naruto’nun, Sasuke’yi geri getirmesi gereklidir. Ancak bu kez Sakura da, Naruto’ya yardım etmeye karar verir. Bu yüzden, Naruto; Jiraiya’nın, Sakura; Tsunade’nin öğrencileri olur ve eğitimlerine başlarlar. Tüm bunlar olurken Akatsuki’nin başka planları vardır.

29. Batman: The Animated Series (1992 – 1995)

Seride Robin ve Batgirl’ün yardımıyla şehirde kol gezen kötülüklerle savaşan Gotham Şehri’nin Karanlık Şövalyesi’nin maceraları anlatılıyor. Hikayeler üslup ve konu olarak çizgi romanlara sadık kalmıştır.

30. Pokemon (1997 – )

Büyük bir pokemon antrenörü olmak için Palet kasabasından Ayrılan ash’i bir çok macera bekliyor. Tabi yanında en iyi arkadaşı pikachu ile birlikte.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

428
378 Paylaşım, 428 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
125
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
82
İyi Geldi
İlginç İlginç
41
İlginç
Tebrikler Tebrikler
413
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend