En İyi Gizem (Katil Kim?) Konulu Yabancı Diziler


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri,

Yepyeni dizi listemize hazır mısınız? Hazırız seslerini duyuyor ve listemize başlıyoruz. Bu listemizde bilmece var, soru işaretleri var, yetenekli dedektifler, akıllı katiller var. Ne yok ki? Gizem, gerilim, suç üçgeninin içine almayı hedeflediğimiz listemiz tam sizin tarzınızı yansıtacak, işte aradığım dizi bu diyeceksiniz. O zaman “En iyi gizem konulu yabancı diziler” listemiz başlasın.

1. Criminal Minds (2005 – ) IMDb: 8.1

Criminal Minds Dizi Konusu

“Bir suçluyu yakalayabilmek için, onun gibi düşünmek zorundasınız…”

Criminal Minds, mesleğinde bu düşünceyi uygulayan uzman bir grubun maceralarını anlatıyor. Quantico´daki Davranış Analizi Ünitesi´nde çalışan özel bir ´profiler´ ekibiyle… Onların işi, ´suçlu beyin´leri analiz etmek. ´Profiler´ler, labaratuvarda delilleri araştırmak yerine, suçluların hem suç mahallindeki hem de yaşadıkları ve çalıştıkları yerlerdeki davranışlarını inceleyerek nasıl düşündüklerini görmeye çalışıyor. Böylece suçlunun profilini çıkarıyor ve bir sonraki adımlarını tahmin ederek çözülememiş davaları çözüme ulaştırıyor…

2. Dexter (2006 – 2013) IMDb: 8.7

Dexter Dizi Konusu

“Hepimiz bir şeyler saklarız. Başkalarının görmesini istemediğimiz karanlık bir tarafımız vardır. Bu yüzden her şey yolundaymış gibi davranırız. Gökkuşağı gibi rengarenk kimliklere bürünürüz. Belki de böylesi daha iyidir; çünkü bu karanlık tarafların bazıları diğerlerinden daha karanlıktır…” – Dexter

Dexter Morgan Miami Polis Departmanı’nda çalışan bir adli tıp görevlisidir. Onun işi olay mahallini analiz ederek, kurban ve katil hakkında ipuçları tespit etmek. Ama, bu işi öyle bir titizlikle yapıyor, en ufak bir empati belirtisi göstermeden kurbanları öyle bir inceliyor ki, bir şeylerin Dexter için farklı olduğunu ve onun sıradan bir adli tıp görevlisi olmadığını anlamak kaçınılmaz. Dexter başka insanlardan çok farklı, çünkü o aynı zamanda bir seri katil. Öldürmek onda başka hiçbir şeyin vermediği bir haz sağlıyor. Onun öldürmeden yaşaması mümkün değil. Ama önüne çıkan her insanı öldürmüyor. Babasının ona öğrettiği bazı kodları ve birtakım etik kuralları olan Dexter sadece başkalarına zarar verdiği için ölmeyi hak etmiş insanları öldürüyor. Michael C. Hall’ün başrolünde olduğu dizi modern ve alternatif bir süperkahraman hikayesi.

3. Sherlock (2010 – ) IMDb: 9.2

Sherlock Dizi Konusu

“Ben bir kahraman değilim, yüksek işlevli bir sosyopatım…” – Sherlock

Sherlock’u hiç böyle görmediniz! Sör Conan Doyle’un kahramanını günümüze taşıyan Sherlock’ta ünlü dedektif, modern teknolojiden yararlanan biri olarak karşımızda.

Sherlock Holmes günümüzde yaşasaydı, cinayet dosyalarını nasıl çözerdi? Üç bölümden oluşan film serisi Sherlock, ünlü dedektifi günümüze taşıyarak bu soruya cevap veriyor. Polise danışmanlık yapan bir kiralık dedektif olan Sherlock Holmes, izleyeceğimiz ilk bölümde John Watson ile tanışıp, tıpkı orijinal hikayedeki gibi Baker Sokağı’nda bir daire tutuyor. Birlikte ilk davaları zehirli bir hapla intihar etmiş gibi görünen üç kişinin cinayetinden kimin sorumlu olduğunu bulmaktır.

Eleştirmenlerce beğenilen modern Sherlock Holmes’ta The Other Boleyn Girl ve Atonement’taki rolleriyle tanınan Benedict Cumberbatch’i izliyoruz. Ortağı Watson’ı canlandıran Martin Freeman’i ise Love Actually ve The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy’deki başrollerinden hatırlayabilirsiniz.

4. Twin Peaks (1990 – 1991) IMDb: 8.9

Twin Peaks Dizi Konusu

“Sıradan bir cinayet değil…”

Twin Peaks Laura Palmer (Sheryl Lee) isimli bir genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alır. FBI ajanı Dale Cooper (Kyle MacLachlan) bu cinayetle ilgilenmek için kasabaya gönderilir, fakat bu küçük ve sakin görünen kasaba aslında derinliğine bakıldığında çok karışıktır.

Bir hatırlatma: Dizinin 26 yıllık bir aradan sonra tekrar çekildi, meraklısına duyurulur. 2017 yapım Twin Peaks’ da tavsiyelerimiz arasındadır.

5. The Killing (2011 – 2014) IMDb: 8.2

The Killing Dizi Konusu

“Birbirinden farklı hikayeler, aynı acı son…”

Daha ilk sahnesinde bir dinginlik ve doğanın seslerine karışmış ayak sesleri çalıyor önce kulağınıza. İki tane koşan kadın görüyoruz; ayrı zamanlarda, ayrı yerlerde. Biri bilmediğimiz bir yöne, biriyse attığı çığlıklarla ölüme koşuyor gibi… Sonrasında olanlar, izlenmek için sizi bekleyen mükemmel bir pilot bölümde saklı.

AMC’nin yeni dizisi The Killing, son derece başarılı Danimarka televizyon dizisi “Forbrydelsen”in uyarlaması. Dizinin ana konusu cinayete kurban giden bir genç kızın soruşturması. İlk sezon 13 bölümden oluşuyor.

Seattle’da gerçekleşen bu cinayetin polis soruşturması tabanlı konusu ayrıca üç farklı hikâyeyi daha barındırıyor: Dosyaya atanan dedektiflerin, maktulün ailesinin ve şüphelilerin hikâyesi. Şehirdeki siyasetçilerin de soruşturmaya dahil olmasıyla olay iyice karışık bir hâl alıyor. Bölümler ilerledikçe hiçbir şeyin kazara olmadığı, herkesin bir sırrının olduğu ve karakterler hayatlarına devam etmeye çalıştıkça geçmişlerinin peşlerini bırakmayacağı su yüzüne çıkıyor.

17 yaşındaki maktul Rosie Larsen’ın cinayetini araştıran ortaklar Sarah Linden ve Stephen Holder’da açık açık bir Dana Scully ve Fox Mulder havası gizli. Kızıllığı ve soğukkanlı duruşuyla Linden Scully’i andırırken; daha çocuksu yapısı ve oyuncu karakteriyle Holder da Mulder’ı andırmıyor değil. Tabii dizide başka başka efsanevi yapımların kokusu da yok değil. İzlerken “Burnuma buram buram Millennium kokusu geliyor!” diyenleriniz olacaktır mutlaka. Bunun en büyük sebebi dizinin kasvetli havasını aldığı ve zamanında Millennium ekibine de ev sahipliği yapmış mükemmel şehir Seattle. Bu tarz bir dizi için seçilecek en mükemmel yer bizce.

Dramatik yapısına çok yakışan karamsar havası ve olağanüstü müzikleriyle The Killing kendini bir çırpıda diğerlerinden sıyırıyor. Kısacası karşınızda, kasvetli yapımlara ve ağır ama etkileyici şekilde işlenen olay örgülerine aşina olan izleyicileri bir anda avcunun içine alacak bir yapım var, bizden söylemesi!

6. Hannibal (2013 – 2015) IMDb: 8.6

Hannibal Dizi Konusu

“Birinin yaşamaya değmeyen bir hayata tutunuşunu kaç kez izledin? Birkaç saniye daha uzatışını. Neden zahmet ettiklerini merak ederek…” – Hannibal

En etkileyici edebi karakterlerden biri olarak yıllardır karşımıza birçok uyarlamayla çıkan seri katil Dr. Hannibal Lecter, Bryan Fuller’in yarattığı seri Hannibal ile yeniden izleyiciyle buluştu. Thomas Harris’in klasik romanlarından uyarlanan ve Pushing Daisies, Heroes gibi yapımlardan tanıdığımız Fuller tarafından yaratılan bu yeni dizide, inanılmaz hikayenin nerede ve nasıl başladığını görüyoruz. Will Graham FBI ile birlikte bir seri katilin peşinde olan yetenekli bir suçlu profili çıkarma uzmanıdır. Graham’in kendine özgü düşünme tarzı ona herkesle -psikopatlarla bile- empati kurma yeteneği vermiştir. Onları farklı kılanın ne olduğunu her zaman bilir. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ülkenin ileri gelen psikiyatrlarından biri olan Dr. Lecter’dan yardım ister. Dahi doktorun uzmanlığıyla silahlanan Will ve Hannibal (katil olduğunu sadece izleyici bilmektedir) mükemmel bir ortaklık oluştururlar. Dizi, Hannibal olarak izleyici karşısına geçen başarılı oyuncu Mads Mikkelsen ile dikkat çekiyor!

7. Fargo (2014 – ) IMDb: 9.0

Fargo Dizi Konusu

“Vurulan oğlanların veya mayına basıp bacakları kopanların bir bakışı vardır. Çamurun içinde yatar, ayağa kalkmaya çalışırlar. Çünkü daha hissetmemiştir. Beyni henüz gerçeği algılayamamıştır, yani çoktan öldüğünü. Ama biz görürüz, ve yalan söyleriz. Deriz ki; ‘Kıpırdama, iyi olacaksın’. Eğer savaşa gitmiş olsaydın, o bakışı bilirdin. Anlıyor musun, sen ve Peggy. Sizde de o bakış var. Sizi neyin beklediğinden en ufak haberiniz yok…” – Lou Solverson

Coen’lerin 1996 yapımı aynı adlı filminden televizyona uyarlanan Fargo, Minnesota’da gizemli bir hikayenin ekseninde geçer. 2006 Ocak ayında Bemidji, Minnesota yolundan geçen dizinin kötü, karanlık ve esrarengiz kiralık katili Lorne Malvo, yine iş üzerindeyken yol üzerinde bir geyiğe çarparak kaza yapar ve ardından hastanede karşılaştığı Lester Nygaard ile konuşarak onu kötü yönde etkiler. Hayatı başarısızlıklarla dolu, sıradan bir insan olan Lester, ailesi ve çevresi tarafından sürekli küçümsenmiş, pısırık bir sigorta satıcısıdır. Malvo‘nun söyledikleri ile etkilenmiş olan Lester eşini bir anlık öfke ile öldürür. O günden sonra bu alışık olmadığı dünyada farklı bir kişilik olarak ortaya çıkan Lester’ı artık farklı bir hayat beklemektedir. Bu sırada Bemidji Polis Departmanı‘nın hırslı ve acemi polisi Molly Solverson ile Duluth Polis Departmanı’nda görevli, ailesinin güvenliği ile polislik haysiyeti arasında kalmış polis Gus Grimly iyi bir takım olup bu cinayetleri çözmeye, Malvo ve Lester‘ın suçlu olduklarını ispatlamaya çalışır.

8. Scream (2015 – ) IMDb: 7.3

Sream Dizi Konusu

“Efsaneler asla ölmez…”

Korku Filmlerinin ünlü katili yeniden dönüyor bu sefer bir seri katile ilham oluyor. Sosyal medyada bir grup gencin insanlara kötü davranışları ve aşalamalarından etkilenen gizemli bir kişi bu gençleri hedefi haline getirerek peşlerine düşer, öldürme tarzı oldukça vahşice olan bu katil seride olduğu gibi arkadaşlar içerisinden mi yoksa farklı bir hedef haline getirmiş bir seri katil midir?

9. Bron/Broen (2011 – ) IMDb: 8.6

Bron/Broen Dizi Konusu

Danimarka’yı İsveç’e bağlayan Öresund Köprüsünde bir kadın cesedi bulunur. Soruşturmayı her iki ülkenin emniyet güçlerinin ortaklaşa yürütmesine karar verilir. Ve polisiye dizi başlar…
Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan köprüde bir ceset bulunmasıyla birlikte, her iki ülkenin de cinayet masası dedektifleri harekete geçer. Tam bir işkolik olan İsveçli Dedektif Saga Noren, kaba saba, garip bir kadınken, Danimarkalı Dedektif Martin Rohde ise, yeni olduğu ameliyat sebebiyle fiziksel olarak zorluk çekmektedir.

İşlenen cinayetin faillerini bulmak üzere iki ülke polisi beraber çalışmaya başlarlar ve her kazılan topraktan çıkan bir başka ipucu ile bu cinayetin basit bir cinayet olmadığı anlaşılır.

10. The Night Of (2016 – 2016) [Mini Dizi] IMDb: 8.6

The Night Of Dizi Konusu

“The Night Of” New York’ta yaşanan, karmaşık bir hikayeye sahip hayali bir cinayet davasının derinlemesine araştırıldığı sekiz bölümden oluşacak bir mini dizidir. Bir kızı öldürmekle suçlanan Nasir Khan (Riz Ahmed) isimli Pakistanlı bir vatandaşın soruşturma ve dava süreci işlenecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

452
627 Paylaşım, 452 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
125
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
83
İyi Geldi
İlginç İlginç
41
İlginç
Tebrikler Tebrikler
414
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend