En İyi Vampir Filmleri


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri, bu listemizde birçok kişinin (bende dahil) ilgisini çeken Vampir temalı filmleri ele alacağız. Öncelikle listedeki sıralama değerine göre değildir. Her biri harika olan vampir filmleri karışık olarak listelenmiştir. Karşınızda “En İyi Vampir Filmleri“…

1. Alacakaranlık 1 (Twilight) (2008) [button_link size=”medium” src=””]Seri Film[/button_link]

Alacakaranlık 1 Konusu: Annesiyle birlikte Phoenix’te yaşayan Isabelle Bella Swan, annesinin başka bir adamla evlenmesi üzerine babasının yanına Washington’ın Fork kasabasına taşınır. Edward ise, küçük kasabasında yıllardan beri ailesiyle yaşayan bir vampirdir. Uzun süre vampir kimliklerini saklamış olan aile, insan kanı içmeden, insanlara zarar vermeden sakin bir hayat sürmektedirler. Yeni başladığı okulunda tanıştığı Edward’a aşık olan Bella, bir süre sonra Edward’ın vampir olduğunu öğrenmesine rağmen ondan vazgeçemez. İkili arasında tehlikeli ve tutkulu bir ilişki başlar. Çok geçmeden ortaya çıkan Cullens Ailesi’nin düşmanları Edward’ın zayıf noktasına saldıracaktır, yani Bella’ya.. Vampir klişelerinden arındırılmış bir hikaye sunan Stephenie Meyer’ın dünya çapında çok satmış romanı Twilight serisinin ilk kitabından uyarlanan film senaryosunun hakkını veriyor.

Serinin Diğer Filmleri: Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay (Seri 2), Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma (Seri 3), Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 (Seri 4), Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 (Seri 5)

2. Blade: Bıçağın İki Yüzü 1 (1998) [button_link size=”medium” src=””]Seri Film[/button_link]

Blade: Bıçağın İki Yüzü 1 Konusu: Şimdiye kadar çekilen en ilginç vampir filmlerinden biri olan Bıçağın İki Yüzü filmi siyahi bir vampir avcısı ile hayata geçirilen karakter ironik olarak ilginç bir şekilde büyük ilgi toplamayı başarmıştır. Başrolde tecrübeli ve başarılı oyuncu Wesley Snipes’ın yer aldığı filmde Blade adı verilen karakteri ilk olarak bir çizgi roman serisi ile hayat bulmuştu ve 1998 yılında sinema perdesine aktarıldı. Kendisi de bir vampir olan Blade’in tek farkı vampir ile insanın birleşiminden Dünya’ya gelmesi ve gün ışığında rahatlıkla yürüyebilmesidir. Vampir olmasına karşın tam aksine vampirlerden nefret eden Blade onları her zaman avlamaya ve kan kusturmaya yemin etmiştir. Blade henüz annesinin karnındayken acımasız vampirlerin saldırısına uğrayarak öldürülmüştür. Hep bu acı ve nefret ile büyüyen genç adam kendisini sürekli eğitmiş ve zamanı geldiğinde hepsinin peşine düşmüştür.

Serinin Diğer Filmleri: Bıçağın İki Yüzü 2 (Seri 2), Bıçağın İki Yüzü 3 (Seri 3)

3. Vampir Avcısı: Abraham Lincoln (2012)

Vampir Avcısı: Abraham Lincoln Konusu: 19. yüzyılda Avrupa’yı vampirlerin işgali altına girmiştir. Abraham’ın ailesi memleketlerinden yeni dünya topraklarına vampir işkencelerinden kaçarak gelmiştir. Ama kısa süre içerisinde Abraham ailesini vampirler yüzünden kaybedecektir. İntikam almak için Abraham büyük oynar ve Amerika topraklarına başkan seçilir.

4. Van Helsing (2004)

Van Helsing Konusu: Hayatını insanların huzuruna ve kötü kahramanların sonuna harcayan kahramanımız Van Helsing, artık uzun yollar kat ederek Transilvanya’daki büyük sırrı çözmek için yola koyulmaktadır. Ancak busefer karşısında sıradan bir katil ya da dev adam yoktur, bu sefer yok etmek zorunda olduğu kişi kendisinin 400 yıl önce öldürdüğü Dracula’dır.

5. Dracula Başlangıç (2014)

Dracula: Başlangıç Konusu: 15 yüzyıl’da Transilvanya kenti III. Vlad ve karısı tarafından yönetilmektedir. Ülkesi ile Osmanlı İmparatorluğu karşı karşıya gelmiştir. Osmanlı İmparatoru Sultan II. Mehmed, Eflak’tan Vlad’ın oğlu Ingeras’ın da içerisinden bulunduğu 1000 erkek çocuğun alınarak Osmanlı ordusuna katılarak eğitilmesini ister. Vlad bu önemli karar için çok düşünür. Ya oğlunu ve diğer insanları sultana verecek veya Türklerle savaşmayı göze alacaktır.

6. Vampir İmparatorluğu (2009)

Vampir İmparatorluğu Konusu: Her zaman izlediğimiz sıradan vampir filmlerine göre farklı bir yapıya sahip olan Vampir İmparatorluğunda, diğer vampir filmlerine göre karakterler oyunculuklara çok iyi oturmuş ve ince eleyip sık dokunmuş. 2019 yılına geldiğimizde tüm insanlık bir salgın yüzünden değişime uğrayarak, bütün insanlar vampirleşmeye başlamıştır. İnsanlığın kurtuluşu ise bir kaç bilim adamının tüm birikimlerini bu salgına çare bulabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.

7. Gece Nöbeti (2004) ve Gündüz Nöbeti [button_link size=”medium” src=””]Seri Film[/button_link]

Gece Nöbeti Konusu: Zaman başladığından beri aydınlık ve karanlık birbiri ile savaşmaktadır. Bir gün aydınlık ve karanlık,savasın sona ermeyeceğini anladıklarında bir anlaşma yapılmasına karar verilir. İnsan dışındaki tüm varlıklara diğer ismi verilir. Dİğer; büyücü, kahinler, vampirler, kurtadamlar gibi varlıklardan oluşur.
Aydınlığın lordu Gesser ve Karanlığın generali Zavulon anlaşmanın şartını açıklarlar. Anlaşmaya göre hiç bir diğer, bir başka diğeri kendi tarafına geçmeye zorlamayacaktır. Anlaşmanın denetlenmesi için Karanlık taraf gündüz, Aydınlık taraf ise gece nöbet tutacaktır .
Bir gün Anton’un o kapının zilini çalmasıyla her şey değişir.

Gündüz Nöbeti Konusu: Moskova’daki Karanlık ve Aydınlık arasında devam eden savaşta bir adam (Khabensky) bu iki büyük gücün herşeyle beraber tüm dünyayı da yok etmesini engelleyebilmek için uğraşmaktadır.

8. 30 Gün Gece (2007)

30 Gün Gece Konusu: Alaska’nın ücra bir köşesindeki Barrow kasabası her kış, 30 gün boyunca, zifiri karanlığa gömülür. Çoğu kasaba sakini güneye yöneldiği için hüzünlü bir dönemdir bu. Bu kış, ortaya gizemli bir grup çıkar: Bu grup, kasabada kalan insanlarla beslenmek için son bulmayan bu karanlıktan faydalanmayı beklemektedir. Columbia Pictures’ın “30 Days of Night/30 Gün Gece” filminde, Barrow Şerifi Eben (Josh Hartnett), ayrı yaşadığı karısı Stella (Melissa George), ve sayıca gitgide azalan hayatta kalanlar grubu tekrar gün ışığına kavuşana dek ayakta kalmak için ellerinden gelen her şeyi yapmak zorundadırlar.

9. Karanlıklar Ülkesi 1 (2003) [button_link size=”medium” src=””]Seri Film[/button_link]

Karanlıklar Ülkesi 1 Konusu: Underworld, vampirlerle kurtadamlar arasındaki eskiden kalma yıkıcı ve kanlı bir savaşa karşı kurgulanmış bir film. Başrolde Beckinsalei 10 adam gücünde zarif bir savaşçı vampir Selene olarak izleyeceğiz. Her ne kadar asli görevi kurtadamları öldürmek olsa da, savaşı sonlandırmak isteyen Michaela (Speedman) aşık olunca hayatlar bir anda değişir.

Serinin Diğer Filmleri: Karanlıklar Ülkesi: Evrim (Seri 2), Karanlıklar Ülkesi: Lycanların Yükselişi (Seri 3), Karanlıklar Ülkesi: Uyanış (Seri 4), Karanlıklar Ülkesi 5 (Seri 5)

10. Dracula (1992)

Dracula Konusu: Genç bir avukat olan Jonathan (Keanu Reeves) doğu Avrupa’nın kasvetli bir köyüne iş icabı gider. Ancak vampir Drakula tarafından kaçırılır ve O’nunla birlikte Londraya gitmek mecburiyetinde kalır. Drakula, Jonathan’ın nişanlısını elde etmek istemektedir. Yönetmenliğinde Coppola olan film, gotik bir konunun modern bir yorumunu beğeniye sunmaktadır. Başroldeki Gary Oldman’ın performansı olağanüstüdür. Drakula’ nın yaşlı bir adamdan genç birine, insandan canavara dönüşmesini şaşırtıcı bir inandırıcılıkla oynamaktadır. Film 3 Oscar almıştır.1992 yapımı filmi vampir filmi severlerin kesinlikle izlemesini öneririz.

11. Nosferatu (1922)

Nosferatu Konusu: 1922 yılı yapımı filmde Hutter, Transilvanya’da yaşayan Kont Orlok ile görüşmek üzere yola çıkar. Kontun yaşadığı şatoya gelir, akşam yemekte eli kesilince Kont garip bir biçimde parmağındaki kanı emer. Daha sonra gelişen olaylar ile birlikte, Hutter, Kontun bir vampir olduğunu anlayacaktır.Korku sinemasının klasiklerinden sayılan bu film, Bram Stoker’ın Drakula romanından esinlenmiştir.

12. Vampir Nosferatu (1979)

Vampir Nosferatu Konusu: 19. yüzyılda geçen hikayede Jonathan Harker ve karısı Lucy, Wismar şehrinde sakin bir hayat sürmektedirler. Bir gün Jonathan’ın Transilvanya’ya gitmesi gerekir. Amacı Kont Drakula’nın evini satması için onu ikna etmektir. Yoldayken tuhaf davranışlar sergileyen bir grup çingeneyle karşılaşır. Ona yardım edeceklerini söylediklerinde bu durum Jonathan’a iyice garip gelmeye başlar. Drakula çok fazla direnmeden kontratı imzalar, gözüne Lucy’nin fotoğrafı ilişir. Jonathan tam dönecekken Drakula ona saldırır ve Wismar’a giden gemide bir tabutun içinde seyahat eder. Durumu anlayan Jonathan da bu kez Lucy’i kurtarmak için çabalar.

13. Komşum Bir Vampir (1985)

Komşum Bir Vampir Konusu: Charley Webster, gece vakitlerinde korku filmleri izlemekten zevk alan genç bir lise öğrencisidir. Bir gece Charley film izlerken yeni taşınan komşularının garip hareketlerini farkeder ve hayal gücü de sürekli korku filmleriyle beslenen Charley, onların birer vampir olduğunu düşünmeye başlar. Çok sevdiği korku filmlerinden birinin içine düşmüşçesine korku duymaya başlayan Charley, hayatta kalmak için artık kendini korumaya almalıdır.

14. Korku Gecesi 1 / Fright Night 1 (2011) [button_link size=”medium” src=””]Seri Film[/button_link]

Korku Gecesi Konusu: Charlie Brewster lisede popüler bir öğrencidir ve herkesin imrendiği seksi bir kız arkadaşı vardır. Charlie, kendisini çok sevmesine rağmen en yakın arkadaşı Ed’i bile umursamaz hale gelmiştir. Fakat sıradan bir insan gibi gözüken komşuları Jerry (Colin Farrell) ile tanışması onun için hiç iyi olmayacaktır.

Serinin Diğer Filmleri: Korku Gecesi 2 (Seri 2)

15. Kutsal Savaşçı / Priest (2001)

Kutsal Savaşçı Konusu: Çizgi romandan uyarlanan 2011 yapımı Kutsal Savaşçı (Priest) filmi, Iron Man ve Yenilmezler gibi süper kahraman filmlerinden hatırladığımız Paul Bettany’nin oyunculuk performansıyla şekilleniyor. Asırlar boyunca süren vampir ve insanların savaşı nihayet sona ermiştir. Savaşın kazananı insanlık olmuş ve vampirler tecrit edilmiş bir bölgeye gönderilmiştir. Ancak vampirler rahat durmazlar ve bir rahibin yeğenini kaçırırlar. Konusuyla dikkat çeken bu Scott Stewart filminde, Bettany’nin yanı sıra Maggie Q ve Karl Urban gibi ünlü isimler de yer alıyor.

16. Gir Kanıma (2008)

Gir Kanıma Konusu: 2008 yapımı en iyi İsveç filmlerinden biri olmayı başaran Gir Kanıma (Lat den ratte komma in), John Ajvide Lindqvist’in aynı adı taşıyan romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Thomas Alfredson’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu film, Lina Leandersson’un ustalara taş çıkaran performansıyla başarılı bir yapım haline gelmiştir. En iyi vampir filmi olarak listemizde ilk sırada yer alan Gir Kanıma; Kare Hadebrant, Per Ragnar ve Ika Nord gibi oyuncuları da bünyesinde barındırmaktadır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

425
364 Paylaşım, 425 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
165
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
124
İyi Geldi
İlginç İlginç
82
İlginç
Tebrikler Tebrikler
41
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend