En İyi Yarış Filmleri


Merhaba değerli TDF takipçileri, bu listemiz oldukça hızlı bir konsepte sahip olacak desek tam yerinde bir tabir olacaktır. Hızlı mı hızlı, aksiyon dolu ve vay be diyeceğiniz “En iyi yarış filmleri” listemize hoş geldiniz. 

1. Ölüm Yarışı 1 / Death Race 1 (2008)

Konusu: Azılı suçlularla tıkabasa dolu bir hapishanenin yöneticileri, cezaevindeki mahkumları birbirleriyle dövüşmeye zorlayarak, bol miktarda para kazanabilecekleri, tüyler ürpertici bir çeşit gladyatör oyunu düzenlemeye karar verirler. Adrenalin yüklü, şiddet arzusuyla yanıp tutuşan mahkumlarsa bir arenaya çıkıp birbirleriyle ölesiye mücadele etmeye dünden hazırdırlar. Üç şampiyonluk kazanmış otomobil yarışçısı Jensen Ames (Jason Statham), vahşi koşulların hüküm sürdüğü bu dünyada hayatta kalmayı başarma konusunda bir uzman olup çıkmıştır. Eski bir dolandırıcı olan Ames, tam hayatını düzene koyduğunu düşündüğü bir anda işlemediği bir cinayet yüzünden hapse atılmıştır. Öldürülmesi imkansız olarak kabul edilen mistik sürücü Frankenstein maskesini giymek zorunda bırakılan Ames’ın önüne, Cezaevi’nin despot yöneticisi (Joan Allen) tarafından iki seçenek konulur: Gladyatör oyununa katılırsa özgürlüğüne kavuşabilecek, katılmazsa hücreye kapatılıp orada çürümeye terk edilecektir. Yüzü metalik bir maskeyle kapatılan Ames üç gün boyunca devam edecek son derece zorlu bir ölüm yarışında hayatta kalmaya çalışır. Bu sürede özgürlüğüne kavuşabilmek için dünyanın en acımasız mahkumlarına karşı ölümüne mücadele etmek zorundadır. Makineli tüfekler, alev makineleri ve el bombası mancınıklarıyla donatılmış bir otomobil kullanan bu çaresiz adam, dünyanın en vahşi sporunu kazanabilmek için önüne çıkan her engeli ve her kişiyi yok etmek zorundadır.

Serinin diğer filmleri: Ölüm Yarışı 2, Ölüm Yarışı 3

2. Hız Tutkusu / Need for Speed (2014)

Konusu: Beğenilen video oyunu Need for Speed’in beyaz perdeye aktarılmış hali olan filmde, babasının ölümüyle birlikte büyük bir borcu ödemek zorunda olan Tobey Marshall ailesinden kalan araba tamir dükkanının başına geçer. Arkadaşıyla birlikte sürekli çalışmak zorunda olan Tobey hafta içi tamirhanede, hafta sonları ise gizli araba yarışlarına katılmaktadır. Yarışlarda arabalara ve hız yapmaya duyduğu heyecan giderek artmaktadır. Borçlu olduğu Dino Brewster’den özel bir modifiye araç yapmak için iş teklifi alır ve borçlarını ödemesi için bu işi istemese de kabul etmek zorundadır. Bu sırada büyük bir yarış için hazırlıklar başlar ve bu yarışta Tobey ile Dino farklı takımlarda birbirlerine karşı yarışacaklardır. Yarışta istenmeyen bir olay yaşanır ve Dino’nun yüzünden bir kişi hayatını kaybeder Ancak Dino bu olayın sorumlusunu Tobey olarak gösterir. Tobey Marshall hapishanede kaldığı 2 yılın ardından Dino’dan intikam almak için pistlere geri döner.

3. Hızlı ve Öfkeli 1 / Fast and the Furious 1 (2001)

Konusu: 2001 yılının Kasım ayının 2. gününde sinema salonları ile buluşan Hızlı ve Öfkeli türünün tek örneği ve ilk örneği olma özelliğini taşıyan nadir filmlerden biridir. 2001 yılında ilk kez gösterime girdiği zaman macera ve aksiyon sevenlerin adeta izdihamına uğraşmıştır. İçerisinde aksiyon, polisiye suç ve gerilim heyecan gibi unsurları barındıran Hızlı ve Öfkeli serisinin başlangıç filminin İMDB puanı 2001 yılından bu yana doğal olarak biraz düşüş yaşamış ve 6.6’da sabitlenmiş. Filmin yönetmenliğini üstlenen Rob Cohen belki de hiç tahmin edemeyeceği kadar tutulacak bir başlangıç filminin yapımını üstlenen çok önemli bir yönetmen olarak akıllarımızda yer edindi. Senaryonun Ken Li isminde bir senariste ait olduğu Hızlı ve Öfkeli 1’in çekimleri Amerika’da gerçekleşti ve 38 Milyon Dolarlık bir harcama sayesinde tamamlandı. Çekimler tamamlandıktan sonra 140 Milyon Dolarlık bir hasılat ile o yıllarda bu tür bir film için oldukça başarılı bir gelir elde etmiş oldu. Film sadece Amerika’da gösterime girdiği ilk hafta da 41 Milyon Dolar gelir elde ederek bir rekora imza atmıştır. 106 Dakikalık bir seyir keyfi sunan Hızlı ve Öfkeli filminin başrollerinde oynayan oyuncular Vin Diesel, Paul Walker ve Michelle Rodriguez’dir. Vin Diesel ve Paul Walker’a herkesin olan hayranlığı aslında bu film ile başlamıştır.

Los Angeles sokaklarında yarış tutkunlarının hava karardıktan hemen sonra düzenledikleri organizasyonlar ile büyük iddialara girdiği sahnelere tanık oluyoruz. Asıl karakterimiz Dominic Toretto isimli adam, sürüş konusunda oldukça profesyonel ve sınır tanımayan otomobil sürüş kabiliyeti ile Los Angeles sokaklarının en tanınan ismidir. Fakat Dom aynı zamanda ekibiyle birlikte yasa dışı otomobil parça kaçakçılığı yaptığı için polisler tarafından takip edilmektedir. Dom’un aynı zamanda yaptığı hırsızlıklar arasında çok pahalı elektronik aletlerde olduğundan şüphelenilmektedir. Polis teşkilatının aklına gelen en iyi fikir ise, yine bir polis olan fakat aşırı derecede hıza düşkün olan Brain O’Conner’ı sivil bir yarışçı kılığında Dom’a yakınlaştırma planlarıdır. Böylece Dom Brain sayesinde suç üstü yakalanabilecektir. Fakat önce ekibin içine kendini kabul ettirmesi gereken Brain’ın Dom’a güven sağlaması gerekecektir. Tüm planlar yapılmış ve her şey yolunda giderken birden bire her şey kötüye girmeye başlar ve Brain Dom’un güzel ve alımlı kız kardeşine aşık olmuştur.

Serinin diğer filmleri: Daha Hızlı Daha Öfkeli (Seri 2), Tokyo Yarışı (Seri 3), Los Bandoleros (Seri 4), Rio Soygunu (Seri 5), Hızlı ve Öfkeli 6, Hızlı ve Öfkeli 7, Hızlı ve Öfkeli 8

4. Yarışçı / Driven (2001)

Konusu: Jimmy (Kip Pardue) genç, yetenekli ancak bir türlü kendisini tam olarak işine odaklayamayan bir pilottur. Hırslı abisinin baskıları da onu zor duruma düşürmektedir. Hemde pistlerdeki oldukça önemli rakibinin kız arkadaşına da aşık olmuştur. Onun bu aklı dağınık halinden endişe eden araba sahibi Carl Henry (Burt Reynolds), eski bir yarışçı olan Joe Tanto’dan (Sylvester Stallone) yardım isteyecektir. Önceden oldukça iyi yarışlar çıkardığı ve ilerisi için büyük umutlar vadettiği halde kötü bir kaza sonucu Joe pistleri terk etmiştir. Geri dönmeyi kabul edecek, fakat böylece tecrübesi ile Jimmy’i zirveye çıkarma gayesinin yanısıra başka işleri de üstlenmiş olacaktır.

5. Sokak Yarışçısı / Street Racer (2008)

Konusu: Johnny Wayne sokaklardaki yasadışı araba yarışı sırasında meydana gelen kazada, bir gencin sakatlanmasına neden olmaktan dolayı hapse girmiştir. Hapisten çıktıktan sonra yarışlardan uzak durmaya yemin eder. Artık huzurlu ve namuslu bir yaşam sürecektir. Ancak eski arkadaşları peşini bırakmaz. Wayne, kendini yeniden hız ile çevrelenmiş yarış dünyasının içinde bulacaktır.

6. Büyük Yarış / The Circuit (2008)

Konusu: Aksiyon ve araba yarışlarıyla dolu filmde; Al Shines(Bill Campbell) araba yarışlarının efsane ismidir. Büyük bir yarışda yarışamaz ve onun yerine kızı Kylie Shines(Michelle Trachtenberg) yarışacaktır. Bu büyük heyacana sizde tanık olmak istiyorsanız bu filmi izleyin. Avrupa Muhabbeti adlı filmden tanıdığımız Michelle Trachtenberg gerçekten bu filmdeki performansı çok iyiydi.

7. TT3D: Closer to the Edge (2011)

Konusu: 2011 yapımı belgeselde modern TT sporcularının dünyanın en tehlikeli yarışlarından birine neden katıldıkları üzerinde duruyor. Bu özel motor yarışında insanların birbirlerine nasıl meydan okuduğunu anlatıyor. Diğer yarışlardan çok farklı bir iddaya dönüşen yarış büyük bir kazanma arzusunu işlemektedir. Spor ve yarış severler için kaçırılmayacak belgesel türünde bir film diyebiliriz.

8. Büyük Yarış / Italian Race (2016)

Konusu: Giulia babasının kalp krizi sonucu vefat etmesinden sonra yalnız başına kalır ve reşit olmadığından dolayı başka bir aileye verilme tehlikesiyle abisine başvurur. Giulia’yı yanına alan abisi eski bir gt şampiyonudur fakat hayatı uyuşturucu bataklığına saplanmış haldedir. Yine de Giulia’yı yarışlara katılması için yetiştirir ve böylece kendi yaşamını da düzene sokmaya başlar.

9. Hızlı Yarışçı / Speed Racer (2008)

Konusu: Genç bir adam olan hız yarışçısı Speed Racer’ın abisinin yaşamına mal olan The Crucible isimli cross-country rallisini kazanmak için hedef almıştır. Speed, yarış ile ilgili doğuştan gelen bir yetenek ve tutkuya sahiptir. Pistlerde fırtına gibi esen korkusuz bir adamdır. Dillere destan yaşamış ve yarışmış olan abisi Rex Racer ise en çok hayranlık duyduğu kişidir. Hedefi uğruna aslında vaktiyle rakibi olan Racer X ile işbirliği yapmaktadır. Ölüme meydana okuyup bu ralliyi kazanmak için her şeyini ortaya koymaya hazırdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

426
367 Paylaşım, 426 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
41
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
413
İyi Geldi
İlginç İlginç
372
İlginç
Tebrikler Tebrikler
330
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend