Gece Uyumanıza Engel Olacak 10 Türk Yapımı Korku Filmi


Tabir-i caizse “Ölmeden önce izlemeniz gereken 10 yerli korku filmi” başlığı da bu listeye uygun olabilirdi. Son 10 yılın en iyi Türk yapımı Korku Filmlerini bu listede sizlerle paylaşıyoruz. Türk yapımı korku filmi denilince akla büyü, cin, muska kısacası dini figürler gelmektedir. Bu durum bazı kişileri rahatsız etse de ülkemizde bu konular üzerine çekilmiş gerçekten kaliteli yapıtların olduğunu kabullenmek lazım.

“ayy yine mi büyü?, hep sesle korkutuyor abi yaa, baba her zaman cin, büyü başka birşey bilmez bizimkiler” gibi yorumlar elbette olacaktır. Korku filmi dediğimizde aslında bilinmeyene, gizli olana, farklı olana değinme onlar üzerine oluşturulan senaryolar vardır. Bugün yabancı kültür korku filmlerinde bir milat olarak kabul etiğmiz filmlerin yapısına baktığımızda her toplumun inançlarına göre şekillenen bir yapı görmekteyiz. The Exorcist (Şeytan – 1973) den başlayan ve günümüze kadar gelen bir seri filmde bu inanç figürlerini görmek mümkündür. Son yılların en iyi korku filmleri olarak kabul edilen Ruhlar Bölgesi, Korku Seansı gibi filmler toplumsal inançların etkisinde kalmış senaryolarıyla bizim filmlerimizle benzer özellikleri taşımaktadır. 

Sözün özüne geldiğimizde lütfen ortaya konulan emeğe saygı gösterelim ve bu tip eleştiriler yapmadan önce bu şekilde düşünelim. Tabii ki her yapılan film güzel değildir, filmin çekimi, oyunculuk, görsel / efekt, müzik gibi unsurlar farklılık oluşturacaktır. Bu konuda herkesin zevkleri farklıdır ve herkes düşüncelerini belirtmekte özgürdür. Bu kısa yazıda korkusever biri olarak sitemim konuları klasik bulup sığ düşünceye sahip insanlara…

1. Üç Harfliler: Marid (2010)

Yıllar önce yaptığınız bir hata, 20 yıl sonra hayatınızı bir gecede kabusa çevirse, farklı bir alemden gelen habis bir yaratık size ve sevdiklerinize musallat olsa,tek bir gecede bu lanetli yaratığın oyunlarında birer birer kurban rolünde olsanız…

Evet düşünmesi bile ürkütücü değil mi? Murat TOKTAMIŞOĞLU bu düşünceleri kaleme almış ve Üç Harfliler: Marid’in senaryosunu yazmış.

Konusu: Ayla, kocası Serkan ile mutlu bir çifttir. Ayla 11 yaşında öteki alemden gelen bir varlığın musallat olması ile kabus dolu bir 3 gün yaşamıştır. O günlerden bu günlere en önemli koruyucusu olan muskasını önceki gün kaybettiği için kendini korumasız ve çaresiz hissetmektedir. Serkan yeni bir muska yazması ve Ayla’yı rahatlatması için bu konularda ismi bilinen İzzet Hoca’yı o akşam eve davet eder. Akşam yakın arkadaşları Meltem ve Cem de geleceklerdir. Ayla’nın yeniden başlayan kabusları ile herkesin aynı gece Ayla ve Serkan’ın evinde yaşayacağı kabus dolu dakikalar öteki alemden gelen varlığın gücünü ve zalimliğini herkese gösterecektir.

2. Musallat (2007)

Aşk, lanetli bir aşk… Bilin, anlatın, tedbir alın ve asla unutmayın. Yıllar önce başlamıştı bu büyük lanetli aşk. Öyle ki öteki alemden biri insan aleminden birini sevdi.  Ateşten yaratılan topraktan yaratılana tutulmuştu. Yıllarca sevdi onu gizlice… Herşey güzeldi, ona sahipti. Ta ki bir yabancı onu almak isteyene kadar…

Peki bu aşkın sonunda ne olacaktı? Bu sorunun cevabı Musallat filminde gizli.

Konusu: Suat ve Nurcan aynı köyde büyümüş ve birbirlerini çok sevmiş iki gençtir. Güzelliği ile hemen fark edilen Nurcan, yakışıklı Suat’la beraber herkesin her zaman gıpta ettiği bir çift olmuştur. Bulundukları köyde büyük bir mutluluk ve huzur içinde yaşayan Suat ve Nurcan evlilik kararı aldığında ise bu aşka başka bir alemden bir varlık musallat olur. Kendilerini ve çevrelerini etkileyen olaylar hiçbir açıklaması olmayacak şekilde gelişir.

3. Şeytan-ı Racim (2013)

Kıskançlık ve hırs dolu bir arkadaş, bir hayatı nasıl kabusa çevirebilir? İnsan hırsına yenik düştü ve öteki alemle bir anlaşma yaptı. Hiç bir günah bedelsiz kalmaz…

Konusu: İstanbul’da Üniversitede okuyan iki ev arkadaşı Emrah ve Salih’in hayatları Salih’in Havas ilmine duyduğu merakla sonsuza kadar değişir.
Cin’ler âleminin ürkütücü varlıklarını kendi emri altına alarak isteklerini gerçekleştirmeleri için kullanmak isteyen Salih ve hiçbir şeyin farkında olmayan ev arkadaşı Emrah kendini bir anda bu korkunç döngünün içinde bulurlar. Emrah’ın hiç huzuru kalmamıştır. Her gece şiddetini daha da artıran kâbuslar ve ürkütücü olaylar zinciri başlar.
Salih öteki âlemin kapılarını açmış ve her şey kontrolden çıkmıştır. Kurtulmak istedikçe daha da derine batmaktadırlar. Emrah, okulunu bırakır ve ailesinin yanına İzmit’e döner. Babası ve ailesi her geçen gün daha da batağa saplanan Emrah’a yardım etmeye çalışırlar. Ancak neyle karşı karşıya olduklarını kimse bilmemektedir.
Yardım için son çare Bakırcı Mehmet diye bilinen bu konularda ilim sahibi olan yaşlı bakırcı ustasıdır. Bakırcı Mehmet, Emrah ve Salih’i içine düştükleri bu kara dünyadan kurtarmak için tüm ilmini kullanacaktır. Ancak her şeyin bir sınırı vardır. Karşılarındaki güç kimsenin bir gün karşı karşıya gelebileceğini düşünmediği bir varlıktır.
Hak katından kovulmuş olan Şeytan-ı Racim yani İblis ’in intikam almak için eline bir fırsat geçmiştir. Önce bir oyun gibi başlayan bir cin çağırma seansı daha sonra iki gencin hayatını kâbusa çevirecek bir karabasana dönüyor.

4. Siccin 1 (2014)

Hırs dolu bir aşk, geri dönüşü olmayan bir günah insanın kendisinin ve çevresindekilerin felaketi olacaktı… Siccin günahların kaydedildiği amel defteridir. Ve bu aşk o defterin belki de son ameli olacaktır…

Konusu: Öznur’un çocukluktan beri sevdiği teyzesinin oğlu Kudret ile birlikte olabilmek için Kudret’in eşi Nisa’ya büyü yaptırması ve cinin Nisa’yı ele geçirmesi konu ediliyor. Bu cinin musallat ettiği lanet nedeniyle 5 yatsı içinde Nisa ve onun kanından olan herkes ölecektir.

 

5. Siccin 3: Cürmü Aşk (2016)

Birbirini seven iki aşık, masal gibi bir aşk… Bu tertemiz aşk masalını kabusa çeviren bir adam… Bazı aşklar tehlikelidir, bazıları ise ölümcüldür…

Konusu: Küçüklük yıllarından bu yana arkadaş olan Orhan ve Sedat’ın arkadaşlıkları büyüdüklerinde de kesilmemiş, hatta Orhan’ın Sedat’ın kız kardeşi Kader’le evlenmesiyle iyice pekişmiştir. Ancak bir gün Sedat’ın geçirdiği trafik kazası hepsi için bir dönüm noktası olur. Sedat’ın oğlu Mehmet felçli kalır, Kader ise hafızasını yitirir. Bu olay yüzünden ikilinin arası açılır. Sedat vicdan azabıyla kıvranırken Orhan sevdiği kadını kaybetmemek için korkunç bir şey yapmayı göze alır.

 

 

6. El-Cin (2013)

Yapılmaması gereken bir hata beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Onlarda ki intikam duygusu yaratılanların hiçbirinde bu kadar yoğun değildir ve yapılan kötülük asla cezasız kalmayacaktır. Berzah Alemi, Azrail Yokuşu, Şeytan Kefeni, bir grup genç ve intikam için peşlerinde olanlar…

Konusu: Gece örtüsü altına gizlenerek, insanı gözleyen cinler alemine ait 5.000 yıllık yasak bir bilgiyle başlar… En son Süleyman Peygamber’in sarayında fısıldanan bu bilgi, duyanları ve bilenleri kör bir dehlize çeken, keskin bir sırdır… Ve Hikayemiz başlar; İstanbul Şile’de bir kız çocuğu bilinmeyen kişiler tarafından tuhaf bir şekilde kaçırılır. Aynı ilçede yaşayan ve kayıp çocuk olayıyla hiçbir ilgisi olmayan beş üniversite öğrencisi gündelik yaşamlarına devam ederken, kaçırılan kızla ilgili aniden doğaüstü olaylar yaşamaya, ürkünç görüntüler görmeye ve kendilerini Büyü, Ayin ve benzersiz bir Lanetle kuşatılmış olarak bulurlar. İlk başta anlamlandıramadıkları bu korkutucu olaylar, kendi aralarında tartışmalara sebep olur. Kayıp küçük kızı ve ailesini tanımadıklarını iddia eden bu beş genç, neden bu olayları yaşamaktadırlar? Küçük kız neden kaçırılmıştır, nerededir? Yoksa bu beş arkadaştan biri şeytanın ta kendisi midir? Dehşet gitgide artarken gizledikleri sır onları, insanlık tarihinden de eski, cinler aleminin ve Azrail yokuşu denen boyut kapısının eşiğine getirir. Gençler, ölümden daha korkutucu olan bu eşikten kurtulabilecekler midir? Azrail Yokuşuna gizlenen cüzzamlı sır nedir? Suçlu kimdir?

7. Ammar: Cin Tarikatı (2014)

Bazı günahların bedeli çabuk ödenir… 

Konusu: Feride ve sevgilisi, ev arkadaşı ve arasını yapmayı düşündüğü arkadaşı Barkın ile hafta sonu bir dağ evine gitmeye karar verirler. Fakat hiç beklenmediği halde onlara katılan Canan’ın gelişiyle yolculuk gerginleşir. Peki kim gerçek? Kim hayaldir? Kim mazlum? Kim suçludur? İlgi çekici senaryosu ile Ammar: Cin Tarikatı sizlerle.

 

 

8. Musallat 2: Lanet (2011)

Konusu: Çok anlatılan, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen “Musallat 2: Lanet” yine birinci film gibi psikolojik bir gerilim… İnsanın 2 yaşından öncesini hatırlayamaması ve o yılların karanlığı üzerine bir film. Elif (Türkü Turan) filmde kapkaranlık geçmişinle yüzleşmek zorunda kalan bir ressamı canlandırıyor. Ve yaşadığı tüm sorunların aslında geçmişindeki büyük bir hatadan kaynaklandığını öğreniyor. Bu büyük hata ise yanlış zamanda ve yerde yapılan, korkunç ve çözülmesi mümkün olmayan bir büyü.

 

9. Dabbe 4: Cin Çarpması (2013)

Geçmişte bu dünyadan olmayan bir varlıkla yapılan anlaşma ve yapılan ihanet… Ama bu dünyadan olmayan bir yaratığa yapılan ihanetin bedeli sizi ve neslinizi asla bırakmaz. 

Konusu: Psikiyatrist Ebru Karaduman ve Cinci Faruk Akat olarak bilinen Cin Çıkarma uzmanının aynı anda ilgilendikleri cin çarpılma vakasının ana kahramanı Kübra Duran isimli genç bir kızdır. Bir define bulma olayıyla ilgili korkunç ve lanetli bir geçmişe sahip olan Kıbledere köylüsü Kübra, aynı zamanda Ebru’nun çocukluk arkadaşıdır. Kübra, kına gecesinde aniden cinlerin saldırısına uğramış ve içinde büyüyen çok güçlü ve tehlikeli bir varlığın tehdidi altına girmiştir. Psikiyatrist Ebru, görüntülü olgu sunumu için Kübra’yı incelemeye alıp, Cinci Hoca dedikleri kişilerin hastalara yaptıklarını ve sonuçlarını kamera ile kayıt altına almak istemektedir. Psikiyatr ve Hoca birlikte Kübra’nın ailesiyle yaşadığı köy evine varırlar. Din ve bilim arasındaki bu çekişme gerçekler ortaya çıktıkça dehşete dönüşmeye başlar. İlk başlarda olaylar çözüme doğru giderken, Kıbledere’nin geçmişinde saklı olan ürpertici olaylar ve tuhaf bir şifre ortaya çıkınca, herkes için cehennem saatleri başlar.

10. Dabbe 5: Zehr-i Cin (2014)

İntikam soğuk yenen bir yemektir ve evlatlar anne-babalarının günahlarının bedelini ödemeye mahkumdur. 

Konusu: 30 yıl önce Anadolu’nun ıssız bir köyünde yaşanmış ve dehşetengiz sırlar barındıran bu unutulmuş vaka,cinler aleminin ürperten zehirli bir öyküsüyle birleşiyor. Kocası Ömer’le mutlu bir hayat sürmekte olan Dilek için sakin ve sıradan geçen aydınlık günler, cehennem fırtınalarının gölgelerine gizlenmiş adı anılmaz cinnilerin ani bir saldırısıyla kararır.Herşey;Dilek’in bir rüyasıyla başlar.Bu rüyada Belirsiz suretler; şeytana dair bir takım sırları Dilek’in kulağına fısıldadıktan sonra ona musallat olmuşlardır.Kocası Ömer,rüyayı Dilek’in birkaç gün önce yaşadığı bir hırsızlık olayının psikolojik yansıması olarak görse de,Dilek kendisine git gide yaklaşan ve habis fısıltılarla onu bilinmez bir aleme doğru sürükleyerek sır fısıldayan bu cinnileri artık hissetmeye başlamıştır.Korku şiddete dönüşmeye ve Dilek bedeninin kontrolünü kaybetmeye başlayınca, Cinler alemiyle ilgili ilim sahibi bir kişi olan Bitlis’li Belkıs Hoca’dan yardım almaya başlarlar.Kendine has yöntemlerle cinlerle temas kurabilen Belkıs Hoca,karşılaştığı bu vakanın tarihteki en korkunç bir cin kabilesiyle ilgili olduğunu anlayınca şok geçirir.Rüyalar yoluyla insan kanına giren ve orada bir zehir gibi dolanan bu cin kabilesini, musallat oldukları ruhlardan uzaklaştırmak neredeyse imkansızdır! Zaman,Dilek için karanlık bir boyutun tesiri altına girdikçe,çaresizlik yerini teslimiyete bırakacak mıdır? İyi bir hayat süren,sıradan Bir insanın geçmişindeki karanlık anlar, geleceğini nasıl lanetler? Kana hükmeden zehr-i cin ve şeytanın en kindar kabilesi Dilek’in ruhunu neden kemirmektedir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

460
1 Yorum, 709 Paylaşım, 460 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
372
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
330
İyi Geldi
İlginç İlginç
289
İlginç
Tebrikler Tebrikler
248
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Korku filmleri hakkında ki düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum ayrıca hazırladığınız liste gerçekten bir harika.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend