Kitaplardan Ekranlara: “Yüzüklerin Efendisi”


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri, 

“Kitaplardan Ekranlara” yazı serimizde konumuz J.R.R. Tolkien imzalı “Yüzüklerin Efendisi” .

John Ronald Reuel Tolkien kimdir, Yüzüklerin Efendisi adlı romanı ile 20. yüzyılın belki de en etkili yazarı olan İngiliz Dil bilimi profesörü ve edebiyatçı / yazar.

John Ronald Reuel Tolkien3 Ocak 1892‘de İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika‘nın Bloemfontein şehrinde doğdu.

“Kişilerin en küçüğü bile geleceğin akışını değiştirebilir.” 

Tolkien, 1954’de yayınladığı Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği kitabı ile sadece bir kitap değil yıllarca unutulmayacak bir film senaryosu da bırakmıştı ardında. Fantastik edebiyatın mihenk taşlarından olan Yüzüklerin Efendisi kitabı, 2001 yılında Peter Jakcson tarafından beyaz perdeye aktarıldı. 

Yüzüklerin Efendisi’nin sinemaya aktarılma süreci hakkında Peter Jackson şunları söylüyor;

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ile tanışması

-17 yaşımdaydım. Uzun bir tren yolculuğu yapacaktım ve yolun önemli bir kısmında beni oyalayacağını tahmin ettiğim bu bin sayfalık patikada buldum kendimi. Ve Wellington’u Auckland’dan ayıran on iki saat boyunca gözlerimi romandan ayıramadım. 

Beni kalbimden vuran bir temaya rastladım: fantastik ve gerçek arasındaki ittifak. Çünkü Yüzüklerin Efendisi aynı zamanda hem tamamen hayal ürünü hem de inandırıcı olabilen bir dünyada geçiyor. Gerçekmiş havası taşıyan efsanevi bir öykü! Tolkien eski kralları, efsaneleri, yüzüğü ile hayal ürünü Orta Dünya’sını bizim yapıyor. Hoşuma giden başka bir şey de, bu romanın her şeyden önce bir cesaret ve dostluk öyküsü olması.

Yaklaşık yirmi yıl boyunca, Yüzüklerin Efendisi’nin okunmasında oluşan fantastik duyguyu içimde devamlı taşıdım. Ve neden kitaptan yola çıkarak kimsenin film yapmadığını kendi kendime sorup durdum. Böylece bir gün, Borrowers’ın [Küçük Kahramanlar] çekimi sırasında bu işi kendim yapmayı düşünmeye başladım. Peter Jakcson Röportajı

Tabii ki Yüzüklerin Efendisi filmi bu düşüncelerin ardından hemen ortaya çıkmadı, çekim hazırlığı 2 yıl süren üçlemeyi hayata geçirmek Jackson’ın 8 senesine mal oldu. Tamamı Yeni Zelanda’da çekilen Yüzüklerin Efendisi’nde 150’den fazla mekan kullanıldı ve 350 set hazırlandı. 20 binden fazla figüranın rol aldığı çekimler için 15 bin kostüm dikildi. Gelişmiş görsel efekt yazılımları ve bilgisayar teknolojilerinden yararlanılan filmlerin post prodüksiyonu 2 yıl sürdü. Üç film 30 dalda Oscar ödülüne aday gösterildi. 17 ödül kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı.

Yüzüklerin Efendisi konulu Kitaplardan Ekranlara yazımızın sonuna geldik. Gelecek haftaki konumuz: Narnia Günlükleri olacak, tekrar görüşünceye kadar esen kalın.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

448
587 Paylaşım, 448 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
165
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
124
İyi Geldi
İlginç İlginç
82
İlginç
Tebrikler Tebrikler
41
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend