Sinemanın Anne Temalı En İyi Filmleri


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri, bu listemizde izledikten sonra duygu seline kapılacağınız, annelerinize sarılmak isteyeceğiniz ve göz yaşlarınızı tutamayacağınız, en iyi anne filmlerini sizler için derledik, şimdiden iyi seyirler.

1 Kızım Olmadan Asla (Not Without My Daughter)

Kızım Olmadan Asla Filmi Konusu
Anne olmanın ilk ve en önemli koşulu, şartlar ne olursa olsun çocuğundan asla ve asla vazgeçmemektir. İşte böyle zorlu ve mücadele dolu bir hikayeden yola çıkan Kızım Olmadan Asla, Amerikalı bir annenin, İran’da hüküm süren baskıcı rejimle mücadelesini ve canından çok sevdiği kızıyla yeni bir hayat kurma hayalini konu alıyor.

2 Elveda Lenin (Goodbye Lenin)

Elveda Lenin Filmi Konusu
Genelde anneler mucizeleri çocuklarının ayaklarına serse de, bazen çocuklar, anneleri üzülmesin diye dünyayı değiştirebilirler. Soğuk savaş yıllarında Doğu Almanya’da yaşayan Alex’in annesi, sosyalizme  gönül vermiş bir aktivisttir ve bir  eylem  sırasında fenalaşarak komaya girer. Aylarca süren koma hali boyunca Doğu Almanya ve sosyalizm  yıkılır.  Annesi uyandığında, onun yaşaması  için yapay bir dünya kuran Alex’in çırpınışı ile akıllara  kazınan ve Yann  Tiersen imzası taşıyan müzikleri ile daha da unutulmaz hale gelen Elveda Lenin, bir sevgi ve sabır hikayesi.

3 Denizkızları (Mermaids)

Denizkızları Filmi Konusu
60’lı yılların Amerika’sında geçen Denizkızları, ünlü pop yıldızı Cher’in yanı  sıra, bugünün  önemli  yıldızları Christina Ricci ve Winona Ryder’ın gencecik halleri ile arz-ı endam ettikleri sevimli mi sevimli bir film. Yaşadıkları yerden  ayrılıp yeni bir  hayata başlayan aykırı anne Rachel  Flax  ve  kızlarının; dönemle pek bağdaşmayan çılgın hallerini ve   sevgi dolu ilişkilerini konu alan Denizkızları, pek çok sinema eleştirmenine göre gelmiş geçmiş en iyi anne kız filmlerinden biri.

4 Lorenzo’nun Yağı  (Lorenzo’s Oil) 

Lorenzo’nun Yağı Filmi Konusu
Yaşanmış bir öyküden alınan film; Augusto Odone ve Michaela Odone adlı anne babanın, amansız bir hastalık olan ADL’ye (adrenolökodistrofi) yakalanan oğulları Lorenzo Odone’yi ölümden kurtarma çabalarını anlatır.

5 Mamma Mia!

Mamma Mia! Filmi Konusu
Şimdiye kadar uyarlanmış en renkli ve eğlenceli müzikallerden biri olan Mamma Mia! Ege kokan, sıcacık bir anne kız öyküsü. Gençliğinde son derece özgürlüğüne düşkün ve çılgın bir kız olan Donna (Meryl Streep) ve tek başına büyüttüğü kızı Sophie (Amanda Seyfried) ile arasındaki derin ve iniş çıkışlı ilişkiyi eşsiz ABBA şarkılarıyla ele alan film hem çok duygusal hem de insanı fazlasıyla gülümsetiyor.

6 Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly)

Kaplumbağalar da Uçar Filmi Konusu
İran ile Türkiye sınırında geçen bu hikaye bir Kürt mülteci kapında olmaktadır. 13 yaşındaki Soran isimli çocuk mayın toplayarak geçimini sağlamaktadır. Soran, kasaba halkı için hazırlamış olduğu bir anten ile Saddam’ın düşüşünü haber aldıktan sonra bunu herkese duyurur. Agrin ise 14 yaşında bir annedir ve Soran ona aşık olmuştur ama aralarında bir engel vardır. Agrin’in ağabeyi Henkov, Soran’ı rahatsız etmektedir. Henkov’un ise bir kolu mayına bastığı için kopmuştur.

7 Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı Vurmasınlar Filmi Konusu
Türk Sineması’nın en iyi filmleri arasında yer alan bu film, 5 yaşındaki Barış’ın gözünden anlatılan bir özgürlük ve sevgi masalıdır. Yıldızları bile görmeyen minik Barış’ın, annesinin suçu yüzünden cezaevinde geçen kısacık hayatı ve mahkumlardan İnci ile diyaloglarıyla unutulmaz dram filmlerinin başında yer alıyor.

8 Ben Sana Söylemiştim (Because I Said So)

Ben Sana Söylemiştim Filmi Konusu
Tüm annelerin en sık kullandığı cümlelerden biri de ‘’Ben sana söylemiştim’’dir. Ülkemizde ”Ben Sana Söylemiştim” adıyla gösterime giren Because I Said So’yu mutlaka izleyin. Filmin aşırı kontrolcü ve evhamlı annesi Daphne’nin kızı Milly’e “doğru eş”i bulma çabasını konu alan film hem eğlenceli hem de dokunaklı.

9 Gizli Dünya (Room)

Gizli Dünya Filmi Konusu
7 yıl önce Old Nick dediği bir adam tarafından kaçırılan 24 yaşındaki Joy,  o günden bu yana evinin arkasındaki küçük bir kulübede Jack ile tutsak olarak yaşamaktadır. Old Nick’in devamlı tecavüzlerine maruz kalan Ma, bu 7 yılın son 5’ini, Nick’in tecavüzleri sonucu doğan oğlu Jack ile geçirmiştir. Gerçek dünyayı hiç bilmeyen oğlunu idare etmeye çalışsa da bir gün gerçek dünyayı da tanıması gerektiğini anlar. Hapis hayatından güçlükle kaçarak ailesinin yanına sığınan Joy için şimdi bir başka zorlu sınav başlayacaktır. Gerçek hayatla hiç karşılaşmamış Jack’i yepyeni bir hayata adapte edebilmek, aynı zamanda kendi hayatına da kaldığı yerden devam edebilmek.

10 Kırmızı Balon (Le Ballon Rouge)

Kırmızı Balon Filmi Konusu
1956 yılı Fransız yapımı Oscar ödüllü olan bu film, peşinde kırmızı bir balonun dolaştığı, küçük bir çocuk olan Pascal’ın sevimli dünyasını sessiz bir şekilde anlatmaktadır.

11 Diğerleri (The Others)

Diğerleri Filmi Konusu
Dışarı çıkmaması gereken 2 çocuğu ile beraber bir evde yaşayan Grace, 2. Dünya savaşında eşini kaybetmiştir.  Çocuklarından biri, Grace’e ilginç olaylar anlatmaktadır. Grace’in çocukların bakımına yardımcı olmak için eve aldığı, 3 hizmetlinin ilginç davranışları ise küçük çocuğun anlattıkları ile uyuşmaya başlayınca işler karışmaya başlar.

12 Sherrybaby

Sherrybaby Filmi Konusu
Hapishaneden çıkan uyuşturucu bağımlısı Sherry’nin amacı küçük kızına kendini kabul ettirmektir. Biz bu ‘temizlenme’ sürecini senarist-yönetmen Laurie Collyer’ın inandırıcı yaklaşımı ile hissederiz. Maggie Gyllenhaal burada alkolik-keş karakteri çok iyi canlandırınca onunla duygulanmak da kolaylaşır. Acımak ile özdeşleşmek arasındaki çizgi anlamlıdır.

13 Aşk ve Küller (Blue Valentine)

Aşk ve Küller Filmi Konusu
Annelik içgüdüsü nelere kadirdir? Derek Cianfrance, başka birinden hamile kalıp Dean ile evlenen Cindy’nin psikolojisini incelemiştir burada. Bu durumun temelinde evliliğin genelini tesiri altına alan bir ‘anne-bebek’ ilişkisi vardır. Michelle Williams’ın performans katkısıyla annenin niyeti ve fedakarlığı yürek burkan cinstendir.

14 Sırlar ve Yalanlar (Secret & Lies)

Sırlar ve Yalanlar Filmi Konusu
Öz annesinin (Blethyn) işçi sınıfından bir kadın olduğunu öğrenen siyahi bir kadının (Marianne Jean-Baptiste) yaşadığı şokun öyküsü… En İyi Film dahil beş dalda Oscar adaylığı kazanan film, usta İngiliz yönetmen Mike Leigh imzalı. Brenda Blethyn buradaki ‘anne’ rolüyle Altın Küre (Drama) ve BAFTA zaferlerine ulaşıp yükselişe geçmişti.

15 Stella Dallas

Stella Dallas Filmi Konusu
Kendisinden zengin bir adamla evlenen Stella Dallas, sinema tarihinin sembol annelerindendir. Barbara Stanwyck’in canlandırdığı bu karakter, kızı Laurel için her şeyi yapabilir. Ama aynı zamanda da kocasından boşanmamak, hakkını yedirmemek için direnir. Burada Stanwyck’in yanı sıra 20 yaşındaki Anne Shirley de Oscar’a aday olmuştu.

16 Sahtekar (Changeling)

Sahtekar Filmi Konusu
Angelina Jolie’nin de anne olabileceğini gösteren eser, Eastwood’un en iyilerindendir… 1930’ların Büyük Buhran döneminin göbeğinden bir ‘kaybolan çocuk’ öyküsüdür mesele. Polisiye araştırmasını da, melodram dozunu da, Jolie’yi de abartmadan işine dönemin dokusuyla ulaşmıştır. Oğlu için her şeyi verebilecek donuk suratlı anne figürünü unutmak ne mümkün.

17 Aramızda Kalsın (Divine Secrets of Ya-Ya Sisterhood)

Aramızda Kalsın Filmi Konusu
Tiyatro yazarı Siddalee, mutsuz geçen çocukluk günlerinin sırlarını Time’a verdiği röportajda açıklar. Bu durum fazla konuşmadığı aksi annesi Vivi’nin sinirlenmesine yol açacaktır. Böylece korumacı ‘Ya-Ya Kardeşliği’ devreye girecektir… Ellen Burstyn, Maggie Smith, Sandra Bullock, Ashley Judd gibi oyuncularla kalite kazanan film, kadın edebiyatçı Rebecca Wells imzalı.

18 Bitmeyen Yollar (Tumbleweeds)

Bitmeyen Yollar Filmi Konusu
Başarılı İngiliz oyuncu Janet McTeer’in ABD’de tanınmasını sağlayan Bitmeyen Yollar, deli dolu anne karakteriyle akıllarda… Mary Jo ile kızı Ava’nın ilişkisi genelde yolda geçer burada. Çocukla çocuk olan annenin sevgi aşılaması kaçınılmazdır. Zaten McTeer bu performansıyla Altın Küre (Komedi-Müzikal dalında), Amerikan Eleştirmenler Birliği gibi hatırı sayılır ödüller almıştı.

19 Sevgi Sözcükleri (Terms of Endearment)

Sevgi Sözcükleri Filmi Konusu
Rekabet, birinci dereceden aile bağları, ilişki aşamaları… Shirley Maclaine, Debra Winger, Jack Nicholson, Danny DeVito, John Lithgow… Oscar’lı James L. Brooks’un projesi, anne-kız ilişkisine çok farklı bir boyuttan bakar. Birbirini kızdırmanın da, bir arada duygulanmanın da devreye girebildiği komedi-dram arası bir esere dönüşür.

20 Umudun Peşinde (Philomena)

Umudun Peşinde Filmi Konusu
1950’lerde oğluna el konulmasına engel olmayan, Katolik Kilisesi mağduru bir anne… Philomena’nın yeni milenyumdaki çocuk arayışı fayda edecek midir? Gazeteci Martin Sixsmith’in romanından uyarlanan eser, En İyi Film dahil dört dalda Oscar’a aday oldu. Judi Dench’in başarılı performanslarından birini tatmamızı sağladı.

21 Omuz Omuza (Stepmom)

Omuz Omuza Filmi Konusu
Üvey anne ile öz anne arasındaki farkları araştıran yapıtta Susan Sarandon ile Julia Roberts karşı karşıya gelmiştir. Chris Columbus’un belki de en acıklı filmi, çocukların kafa karışıklığına da odaklanmıştır bolca. Sarandon ve Roberts’a ise Ed Harris, Jena Malone ve Liam Aiken eşlik etmiştir.

22 Okyanus Kadar Derin (The Deep End of the Ocean)

Okyanus Kadar Derin Filmi Konusu
70’ine giren yönetmen Ulu Grosbard’ın önemsenen bir sinemacı değil. Onun imzasını taşıyan Okyanus Kadar Derin, kaybolan çocuğunu 10 yıl sonra bulan bir ailenin hezeyanını ele alır. Annenin bu durum karşısında en hüzünlü bireye dönüşmesi de önemlidir. Michelle Pfeiffer’a direnmek zordur.

23 Annem Hakkında Her Şey (Todo Sobre Mi Madre)

Annem Hakkında Her Şey Filmi Konusu
Anne sevgisiyle ilgili en hüzünlü filmlerden… Oğlunu kaybetmenin getirdiği ıstırabı atlatmak isteyen bir kadının soluğu Barcelona’nın arka sokaklarında almasının öyküsü… Oscar’lı ünlü yönetmen Pedro Almodovar’ın kadın ruhuna hakimiyetini ispatlayan eser, matemle ilgili vurucu damarıyla iz bırakmıştır. Cecilia Roth’un Manuela’sı eşliğinde.

24 Buradan Çok Uzakta (Anywhere But Here)

Buradan Çok Uzakta Filmi Konusu
Kocasını ve bütün hayatını bırakarak Beverly Hills’e doğru yola çıkan bir anne… Ona arkadaşlık yapmak isterken kendi özel hayatını da ihmal etmeyen bir kız… Natalie Portman ve Susan Sarandon burada samimi ve herkese dokunan bir anne-kız ilişkisi yaratmıştır. Wayne Wang’ın melodrama sapmadan duygusallaştırma becerisinin katkısıyla.

25 Arada Kalan (What Maisie Knew)

Arada Kalan Filmi Konusu
Altı yaşındaki Maisie, yaşı geçkin rock yıldızı annesi Susanna ile karizmatik ancak ilgisiz sanat simsarı babası Beale´in tatsız boşanmasının sarsıntılarıyla boğuşmaktadır.

26 Kramer Kramer’e Karşı (Kramer vs Kramer)

Kramer Kramer’e Karşı Filmi Konusu
Joanna Kramer bir çocuk sahibi bir kadındır. Eşi Ted’den kendini bulma arayışını sebep göstererek ayrılmıştır. Ted büyük bir reklam ajansında ve büyük bir projenin üstünde çalışmakta iken Joanna’nın ayrılığı ile sarsılmıştır. Ayrıca oğulları Bill’in sorumluluğu da onun üstüne kalmıştır. Ted’in komşusu Margaret ona yardımcı olmaya çalışırken o da bir yandan Joanna’nın ayrılmasına neyin sebep olduğunu düşünmektedir. Bu arada Ted Bill’in gelişimi nedeni ile iş kariyerini de ikinci plana itmiştir. Bir süre sonra Joanna mahkemeye başvurur ve Bill’in vesayetini üzerine alır. Ancak Bill mutlu değildir ve Ted’in de onlarla birlikte olmasını istemektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

442
528 Paylaşım, 442 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
289
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
248
İyi Geldi
İlginç İlginç
206
İlginç
Tebrikler Tebrikler
165
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend