Sinemanın En İyi 11 Üçlemesi


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri, bu listemizde sinema dünyasına damga vurmuş en iyi 10 üçleme filmine yer vereceğiz. Bu güzel “üçübiryerde” listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

1. Yıldız Savaşları / Star Wars Orijinal Üçlemesi

 SERİLER
Yıldız Savaşları (Star Wars) (1977),
Yıldız Savaşları: İmparator (Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back) (1980),
Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü (Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi) (1983)

 KONUSU
Meşhur “Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside” sözleriyle başlayan bilimkurgu efsanesinin ilk üç filmi, sıkı Star Wars hayranları için bugün bile ayrı bir noktadadır. İlk üç filmin yönetmenleri farklı farklı da olsa Star wars evreni George Lucas’ın evreni olarak anılır ve özellikle efsaneyi başlatan ilk filme toz kondurulmaz. Hem gişede hit, hem de kült olmayı başarmış olan Yıldız Savaşları, bilimkurgu fanlarını kalbinden vuran renkli dünyasının öyküsüne yedirdiği baba-oğul ilişkisiyle de en iyi üçlemeler arasında her daim ilk 3’e oynuyor.

2. Baba / The Godfather Üçlemesi

 SERİLER
Baba (The Godfather) (1972)
Baba 2 (The Godfather: Part II) (1974)
Baba 3 (The Godfather: Part III) (1990)

 KONUSU
Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eser, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor.Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçerler. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar. Film o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye’de en fazla izlenen ve satılan film olma özelliği de taşır.

3. İntikam Üçlemesi

 SERİLER
Sympathy For Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)(2002),
İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi) (2003)
İntikam Meleği (Chinjulhan geomjasshi) (2005)

 KONUSU
İkinci filmi Oldboy olan İntikam Üçlemesi’nin (The Vengeance Trilogy) ilk filmi Sympathy for Mr. Vengeance, Ryu adındaki sağır bir adamın hikayesini anlatıyor. Ryu’nun kızkardeşi hastadır ve yaşayabilmesi için böbreğe ihtiyacı vardır. Kendi böbreği uygun olmayınca başka seçenekler düşünmeye başlayan kalan Ryu, eski patronunun kızını kaçırmanın en mantıklı yol olduğunda karar kılar.

4. Üç Renk Üçlemesi

 SERİLER
Üç Renk: Mavi (1993)
Üç Renk: Kırmızı (1994)
Üç Renk: Beyaz (1994)

 KONUSU
Usta yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin en bilinen çalışmaları olan Three Colors üçlemesini sizlerle buluşturuyoruz. Bunların ilki olan Three Colors: Blue, Julie Vignon adındaki bir kadının kocasını ve kızını bir trafik kazasında kaybettikten sonra hayata tutunma çabasını anlatıyor. İlk başlarda kendisini her şeyden izole etmeye çalışan Julie insanlarla iletişim kurmadan yaşamanın mümkün olmadığını anlıyor.

5. Matrix Üçlemesi

 SERİLER
Matrix (1999)
Matrix Revolutions (2003)
Matrix Reloaded (2003)

 KONUSU
Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir “hacker” dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

6. İsimsiz Adam Üçlemesi

 SERİLER
Bir Avuç Dolar (Per un pugno de dollari) 1964
Birkaç Dolar İçin (Per qualche dollari di piu) 1965
İyi, Kötü ve Çirkin (Il Buono, il brutto, il cattivo) 1966

 KONUSU
1960’lı yıllarda seyirci nezdinde sinemayı kasıp kavuran, bizdeki adıyla ‘İsimsiz Adam Üçlemesi’, orijinaliyle ‘Dollars Triology’, hem Sergio Leone’nin hem de Clint Eastwood’un efsaneleştiği bir seri olarak, sinema tarihinde 50 küsur yıldır eskimeyen bir klasik. MalboroMan vari, “adamın hası, kovboyun özü” tavrıyla beyazperdeye yansıyan ve üç filmin hemen hemen her karesinde görünen Eastwood’lu Spagetti Western üçlemesi, hem türün örnek alınan baştacı oldu hem de “bir İtalyan tarafından çekilen, Japon samuray hikayesinin Hollywood versiyonu olarak” üçlemeler tarihinde hatrı sayılır yerini aldı.

7. Yüzüklerin Efendisi / The Lord of the Rings Üçlemesi

 SERİLER
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers)
Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)

 KONUSU
Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya’nın kaderi, bu insanların ellerindedir.

8. Hobbit Üçlemesi

 SERİLER
Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (2012)
Hobbit: Smaug’un Viranesi (2013)
Hobbit: Gittim ve Döndüm (2014)

 KONUSU
Hobbit macerasının birinci bölümü olan Hobbit Beklenmedik Yolculuk filmi yüzüklerin efendisi gibi inanılmaz bir seriden sonra Peter Jackson tarafından tekrar hayata geçirildi. Bu kez tüm olayların olma sebebine, yani en başa dönüyoruz. Bilbo Baggins o zamanlar henüz çok genç bir Hobbittir ve çok huzurlu bir hayat sürmektedir. Bilbo bir gün ansızın karşısına çıkan gri büyücü Gandalf ve bir takım cüce grubu ile birlikte kendisini büyük bir savaşın ortasında bulacaktır. Görevleri ise Erabor’un kaybolan Cüce Krallığını geri almaktır ve bu uğurda karşılarına bir bir türlü bela çıkacaktır. Bütün yükün Bilbo’da olması bir Hobbit’e göre takdire şayandır ve bu yolculuk esnasında karşılarına iğrenç Orklar, Goblinler ve en kötüsü Warglar çıkacaktır. İnanılmaz büyüklükteki örümcekler ile savaşacaklar ve köşeye kıstırılacaklar ve kötü büyücüler ile dolu karanlık yollardan geçeceklerdir. Fakat iyilik için her zaman bir yardım eli vardır.

9. Kara Şovalye Üçlemesi

 SERİLER
Batman Başlıyor (Batman Begins)(2005)
Kara Şövalye (The Dark Knight) (2008)
Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises) (2012)

 KONUSU
Ailesinin öldürülmesinin ardından muazzam bir servetin sahibi olsa da, büyük hayal kırıklığı yaşayan Bruce Wayne (Christian Bale), adaletsizlikle savaşmanın yollarını bulmak, ve güçsüzleri korkuya boğanlara gözdağı vermek amacıyla dünyayı dolaşır. Wayne bir süre sonra Gotham’a dönerek, diğer kimliğini ortaya çıkarır: Gücünü, aklını ve yüksek teknoloji ürünü araçlarını, şehri tehdit eden kötü güçlere karşı kullanan maskeli Batman’i.

10. Bornue Üçlemesi

 SERİLER
Geçmişi Olmayan Adam (The Bourne Identity) 2002
Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy ) 2004
Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum) 2007

 KONUSU
Bir İtalyan balıkçı teknesi, ölmek üzere bir adamı bularak kurtarır. Genç adam iyileştiğinde, mühim bir hafıza kaybı geçirdiği farkedilir. Kim olduğunu ve bu hale nasıl düştüğünü hatırlamamaktadır. Kim olduğunu araştırırken, bazı özel yetenekleri olduğunu farkeder. Yakın dövüş ve yabancı dillere müthiş yatkınlığı bulunmaktadır. Marie adlı güzel kadının da yardımıyla kendisini öldürmeye çalışan suikastçilerden kaçarak kimliğini bulmaya çalışır. Başarılı bir casus hikayesi olarak beğeni toplayan Geçmişi Olmayan Adam, bu beğeninin getirisi olarak devam filmlerine de yol verdi. Doug Liman yönetimindeki bu ilk film, aksiyon sevenlerin de kaçırmaması gereken bir çalışma.

11. Milenyum Üçlemesi

 SERİLER
Ejderha Dövmeli Kız(Män som hatar kvinnor) (2009)
Ateşle Oynayan Kız (Flickan som lekte med elden) (2010)
Arı Kovanına Çomak Sokan Kız (Luftslottet som sprängdes) (2011)

 KONUSU
Öykünün bir labirentten farksız yapısında cinayet, yozlaşma, aile sırları ve 40 yıllık bir gizemin peşinden koşan iki beklenmedik ortağın iç mücadeleleri yer alıyor. Mikael Blomkvist (Daniel Craig), yalan haberle suçlandıktan sonra şerefini kurtarmaya karar veren bir finans muhabiridir. İsveç’in en zengin sanayicilerinden olan Henrik Vanger (Akademi Ödülü adayı Christopher Plummer) tarafından, geniş ailesinin bir üyesi tarafından öldürüldüğüne inandığı sevgili yeğeni Harriet’ın uzun zaman önceki kayboluşunu araştırmakla görevlendirilen gazeteci, başına geleceklerden habersiz bir şekilde, donmuş İsveç kıyılarının açığındaki bir adaya doğru yola çıkar. Aynı anda, Milton Güvenlik hesabına çalışan alışılmadık ama becerikli bir araştırmacı olan Lisbeth Salander (Rooney Mara), Blomkvist’in geçmişini araştırmakla görevlendirilir. Bu görev, genç kadının Harriet Vanger’ı kimin öldürdüğünü araştıran Mikael’e katılmasına yol açar. Lisbeth, sürekli ihanete uğradığı bir dünyadan saklanmayı seçmişse de, hacker’lık becerileri ve sabit fikirliliği paha biçilmez birer özellilk haline gelmiştir. Mikael ağzı sıkı Vanger’larla yüz yüze gelirken, Lisbeth kablolu dünyanın gölgelerinde gezinir. Birlikte geçmişten günümüze bir cinayetler zincirini takip ederken, çağdaş suç dünyasının en azgın dalgalarına çekilirken tutunacakları, kırılgan bir güven bağı kurarlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

435
448 Paylaşım, 435 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
330
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
289
İyi Geldi
İlginç İlginç
248
İlginç
Tebrikler Tebrikler
206
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend