Sürpriz Sonlarıyla Akıllara Kazınmış 10 Film


Her geçen dakika ilgimizi biraz daha çeken bir filmi izlerken tek düşündüğümüz, filmin istemediğimiz veya beklenmedik bir sonla bitmesi olur. Tam da bu noktada filmlerin orijinalinden farklı olan alternatif sonları devreye giriyor. Kimi zaman daha iyi bulduğumuz, kimi zamansa orijinal sonu tercih ettiği için yönetmene ve senariste teşekkür ettiğimiz bu alternatif sonlar, her ne olursa olsun sinemaseverlerin gözünden kaçmıyor. Dahası bu sonlar sayesinde izlediğimiz filmleri yeni bir bakış açısıyla değerlendirme şansına erişiyor, bu yapımların arkasındaki isimlerin düşüncelerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Biz de bu vesileyle filmlerin alternatif sonlarını sizler için derledik.

1. Ben Efsaneyim / I am Legend (2007)

Başrolde Will Smith’in yer aldığı 2007 yapımı I am Legend’ın hikayesi, tüm insanlığın ölümüne yol açan insan yapımı bir virüsün etrafında dönüyor. New York’ta hayatta kalmayı başaran Robert Neville (Will Smith) güvenebileceği tek dostu olan köpeğiyle yaşam savaşı verirken, vampir/zombiye dönüşen eski insan-yeni mutantlardan kendini korumaya çalışıyor. Filmin sonunda ise Neville, Anna ve Ethan karanlık tarafa geçenlerle savaşıyorlar; dahası Neville, Anna ve Ethan kurtarmak için kendi hayatından vazgeçmeyi bile göze alır. Filmin alternatif sonu ise bambaşkadır; zira vampir/zombilerin tek gayesi virüse karşı geliştidiği panzehri üzerinde denediği Anna’dır. Neville durumu fark eder ama Anna çoktan ele geçirilmiştir. Ancak panzehir yardımıyla alfa erkeklerinin de hayatta kalmasını sağlar ve bu noktadan sonra Neville artık bir efsanedir. Filmin planlanan ilk sonunda görüyoruz ki bu yeni mutantlar az da olsa duygularından izler taşıyor. Belki de umutların tükenmediğine işaret eden böyle bir son, pek çok sinemasevere göre Neville’in kendini feda etmesinden çok daha derin bir anlam taşıyordur.

2. 28 Gün Sonra / 28 Days Later (2002)

Danny Boyle imzalı 28 Days Later’ın finalinde Jim göğsünden vuruluyor, fakat Selena Jim’i kurtarmak için terk edilmiş bir hastanede ilk müdahaleyi gerçekleştiriyor. Komaya giren Jim 28 gün sonra kendine geldiğinde ise Selena ve Hannah’yı yanı başında buluyor; elbette ki Jim’in nasıl kurtulduğunun ucu açık bırakılıyor. Film pek çoklarına göre oldukça tatmin edici bir sonla veda etse de, görünen o ki bu final yönetmen Danny Boyle’un kafasında canlanan bir dizi fikrin ardından hayat buluyor. Aslına bakılırsa, bu fikirlerin hepsi de Jim’in ölmesiyle ilgili. Boyle ilk önce farklı bir sonla sinemaseverlerin karşısına çıkmayı planlıyor; silahla yaralanan Jim hastaneye götürülüyor, Selena adrenalini enjekte ediyor ama Jim bu kez ölümden kaçamıyor. Dahası Selena ve Hannah’nın ardından kapanan hastane kapıları ile birlikte bilinmez bir karanlığa doğru adım atıyoruz.

3. Hannibal (2001)

Ridley Scott imzalı Hannibal, Anthony Hopkins’in unutulmaz filmlerinden biri hiç kuşkusuz. Filmin epik finalinde, Starling’in kendini Lecter’e kelepçelemek için çabaladığını, kaçabilmek için Lecter’in satır kullanarak Starling’den ziyade kendine zarar vermeyi göz aldığını hatırlarsınız. Gelgelelim, Hannibal için en başta daha da tüyler ürpertici bir alternatif son düşünülüyor. Üstelik bu son, Clarice Starling’in Lecter’a kelepçelendiği ve Lecter’ın kendini öne çıkardığı bölümü içermiyor. Bu sahne yerine Lecter ile Starling arasında geçen beklenmedik ilişkiyi görüyoruz. Lecter’ın kendini feda etmesini pas geçen alternatif versiyon bir bakıma ikili arasındaki ilişkiyi de muğlaklaştırıyor. Orijinal filmin aksine daha ‘iyi’ bir Lecter karakteri çizmek, uzun vadede sinemaseverlerin ilgisini çekmeyebilirdi belki de.

4. Bıçak Sırtı / Blade Runner (1982)

Ridley Scott’ın bir başka unutulmaz eseri Blade Runner’ın senaryosu pek çok değişiklikten geçerek son halini alıyor. Bu durum filmin hayranlarını da ikiye bölüyor diyebiliriz. Zira Hampton Fancher orijinal senaryoyu yazarken, filmin beyazperdeye uyarlanmasına vesile olan Philip K. Dick’in kaleme aldığı Do Androids Dream of Electric Sheep? kitabı için çeşitli alternatifler sunacağına dair ikna ediyor. Aynı zamanda başyapımcı olan Fancher’ın, senaryonun yeniden yazılmasında direten Ridley Scott ile yaşadığı birtakım sorunlar da gün yüzüne çıkıyor haliyle. Bu noktadan sonra orijinal hikaye duygusallığa yer vermeden çevresel sorunlara odaklanarak sinemaseverlerle buluşuyor. Bir dizi değişiklikten geçen senaryo, hayranlarının ilgisini çekebilecek bir mutlu sonu da içeriyor bir bakıma.

5. E.T. / The Extra-Terrestrial (1982)

Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği E.T.’de yapılan değişikliğin üstü kapalı ve daha büyülü olduğunu söyleyebiliriz. Elliot için belirsiz bir son ile karşı karşıya kalsak da, orijinal sonun hem Elliot hem de sinemaseverlerin filme olan inancını perçinlediğini göz ardı edemeyiz. Ancak E.T.’de alternatif bir finalden son anda kurtularak zihnimizde o büyülü an ile kalmayı başarıyor. En başta planlanan sona göre; Spielberg, Elliot’ın sessiz ama derinden gelen bir monoloğu ile perdeyi kapatmak istiyor: “Barışı getiriyoruz. Uzun süredir bu yolcuğun içindeyiz. Biz maceraseveriz, yeni deneyimler kazanmayı isteriz. Eğer ki bunu başaramazsak, bu dünyada yaşayamayız zaten. Güle güle E.T.” Alternatif sonda gelen bir sonraki sahnede Elliot’ın çocuklarla oynadığını görüyoruz. Bu bağlamda,Elliot’ın yeni hayatına adapte olduğunu ancak bunun yaparken orijinal filmin yarattığı atmosferden uzaklaşarak, çocukların hayatına çok daha üzücü bir çerçeveden baktığını söyleyebiliriz.

6. Titanik / Titanic (1997)

James Cameron 1997’de Titanic’i çekerken, gerçekte XVI. Louis’in sahip olduğu ve varlıklı nişanlısı Caledon Hockley (Billy Zane) tarafından Rose (Kate Winslet)’a takdim edilen elmasın akıbetini hiçbir zaman düşünmüyor. Yıllar sonra tekrar karşımıza çıkan Rose, bu sırrı kendisiyle beraber okyanusun derinliklerine gömmek için tereddüt etmeden uçsuz bucaksız karanlığa bırakıveriyor elması. Ancak filmin en başta planlanan sonunda, hazine avcısı Brock Lovett, yani Bill Paxton, Rose’un o bulunamayan mavi elmasa bu kadar zamandır nasıl sahip olduğunu öğrenmeye çalışırken Rose’dan hiç beklemediği bir tepki alıyor: “Paha biçilemeyen tek şey hayattır ve her günü yaşanabilir kılmak elbette ki.” Elmasın sonu aynı olsa bile, James Cameron’un bu alternatif sondan vazgeçerek daha doğru bir karar verdiğini içtenlikle söyleyebiliriz.

7. Geçmişi Olmayan Adam / The Bourne Identity (2002)

Bourne serisinin vazgeçilmezi Matt Damon’ın serüvene başladığı ilk film olan The Bourne Identity, Hollywood rüzgarına kapılıp sıradan bir sonla bitmiş olsa belki de bu kadar ilgi görmeyecekti. Hatırlarsanız, orijinal filmin sonunda Jason Bourne ve Marie Yunanistan’da tekrar bir araya geliyorlar. Ancak filmin en başta planlanan sonu ‘iyi ki böyle bitmemiş’ diyeceğimiz türden. Öyle ki, bu son gerçekleşseydi, gençlik filminden çıkmış bir Jason Bourne ile karşı karşıya kalmamız da an meselesiydi. Bu son, serinin ikinci filminde Bourne’nun yaşadığı yıkımın habercisi niteliğinde olabilirdi ancak filmin atmosferini tamamen yerle bir edeceğini söylemeden geçemeyiz kuşkusuz. Nitekim filmin orijinal haliyle beyazperdede boy göstermesi, Bourne serisinin Hollywood yapımı pek çok aksiyon filminin klişelerini es geçerek başarıya ulaştığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

8. Karanlık Yolculuk / Donnie Darko (2001)

Jake Gyllenhall ile özdeşleşen ve 2000’lerin başına damgasını vuran Donnie Darko, kurulu düzeni benimsemeyen, kendi doğrularıyla hareket etmeyi tercih eden bir lise öğrencisinin etrafında dönüyor. Bir uçak motorunun odasının üzerine düşmesinin ardından geçen 28 günlük bir süreci, Donnie’nin gözünden yaşama şansına erişirken zamanda yolculuk yaptığına da tanık oluyoruz. Filmin orijinal sahnesinde, arka fonda çalan Mad World eşliğinde, Donnie’nin farklı zamanlarda iletişime geçtiği kişileri görüyoruz, hiçbir şeyin farkında olmasalar bile. Film için düşünülen alternatif sonda, her şey aynı kalıyor diyebiliriz. Yönetmen Richard Kelly’nin kesilmiş sahnesi aslında finalin daha az dramatikleşmesine izin veriyor. Zira, bu kesilen sahne Donnie’nin kaza sonrasında, molozların arasında ne şekilde öldüğünü gösteriyor.

9. 1408 (2007)

John Cusack’in başrolünde yer aldığı korku türündeki 1408 dikkat çeken olay örgüsüyle pek çok sinemaseverin radarına girmeyi başarıyor. Filmin orijinalinde, Mike Enslin (John Cusack)’in 1408 numaralı odayı ateşe verip şeytanı ve kendisini yok etmeyi planladığını ve bir şekilde hayatta kalmayı başardığını hatırlarsınız. Fakat filmin alternatif sonunda Cusack bu kez hayatta kalmayı başaramıyor. Samuel L. Jackson, Cusack’in eşine durumu anlatmaya çalışıyor ve cenazeden sonra arabasına döndüğünde Cusack’in yanmış yüzünü dikiz aynasında görüyor. Tahmin edeceğiniz üzere, Jackson arkasında döndüğünde kimseyi göremiyor. Bu alternatif son filmin orijinaline göre çok daha trajik bir yaklaşım sergiliyor, zira Cusack’in sonsuza dek 1408 numaralı odada kapana kısıldığını anlıyoruz. Dahası böyle bir son, pek çok filmin aksine başkahramanının kaybetmesine ve sonsuza dek cehennemde acı çekmesine yol açıyor.

10. Kelebek Etkisi / The Butterfly Effect (2004)

Filmin orijinalinde Evan (Ashton Kutcher) ilkokul çağlarına geri döner ve Kayleigh’yi korkutup kaçırır. Böylelikle annesiyle taşınan Kayleigh, Evan ile bir daha görüşmeyecek dahası ölmeyecektir. Aslına bakılırsa üç ayrı alternatif son hazırlanıyor ama yönetmenin kurgusu doğrultusunda gelişen versiyon en dikkat çekeni oluyor. Bu alternatif versiyonda, Evan doğduğu ana doğru geçmişe bir yolculuğa çıkıyor ve ultrason görüntülerinde izleyebileceğiniz üzere göbek bağı ile kendisini boğuyor. Melora Walters ise halihazırda üç kez ölü bebek dünyaya getirdiğini üzüntüyle dile getirirken, gözler bir anda daha da önem kazanan Evan’a çevriliyor. Bu noktadan sonra Kayleigh için ise her şey yolunda ilerliyor, zira Evan hiçbir zaman var olmuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

452
1 Yorum, 626 Paylaşım, 452 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
372
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
330
İyi Geldi
İlginç İlginç
289
İlginç
Tebrikler Tebrikler
248
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend