Unutulmaz Tarık Akan Filmleri


Merhaba değerli Tavsiyedizifilm.com takipçileri, bir çok karaktere can vermiş usta sanatçı Tarık AKAN’ın unutulmaz filmlerini sizler için derledik. İşte hepsi birbirinden özel ve unutulmaz Tarık AKAN filmleri.

1 Deli Deli Olma (2009)

Çekimleri Kars’ta gerçekleşen, Tarık Akan ve Şerif Sezer’in başrolü paylaştığı film, 93 harbi sonrasında Çar’ın Rusya’dan göçe zorladığı Malakan kavminden Mişka etrafında şekillenir. Mişka mecburiyetten yerleştiği köyde yaşama tutunmaya çalışırken başından geçen olaylar anlatılır. Tarık Akan gençliğini filmde gerçek oğlu Barış Zeki Üregül canlandırmıştır. 

2 Sev Kardeşim (1972)

Yeşilçam’ın çok sevdiği, o zengin oğlan fakir kız senaryolarından birini Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit canlandırıyor. Fabrika patronunun oğluna aşık bir işçi kızın hikayesi, izlemeye doyamayacağınız tatlı bir aşk oyunu.

3 Evcilik Oyunu (1975)

Doğuştan beşik kertmesi olan iki yetişkin insan birbirlerini tanımadıkları için evlilik konusunda isteksizdir. Ailelerin evlenmeleri için ısrar ettikleri gençler bu durumdan kurtulmak için birbirlerine oyun oynarlar ancak bu oyunlar zamanla aşka dönüşür ve ailelerin istekleri gerçekleşir. 

4 Hababam Sınıfı (1975)

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, Türk sinema tarihinin kültleri arasındadır. Unutulmaz karakterlere can veren unutulmaz bir kadrodan oluşan yapım, 6 Edebiyat B sınıfının (nam-ı diğer Hababam Sınıfı) komik maceralarını konu alır. 

5 Bizim Aile (1975)

Kimler yok ki bu kadroda… Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Itır Esen. Münir Özkul’un fabrika sahibi Saim Bey’in karşısına dimdik çıktığı Yaşar Usta repliği hala kulaklarımızda çınlar. 

6 Nehir (1977)

Politik mesajların göze çarptığı, Müjde Ar ve Tarık Akan’ın başrolü paylaştığı Nehir’in çekimleri Diyarbakır’da yapılmış. Sallarla yola çıkan sekiz İstanbullu gencin doğa ile mücadelesini konu alan film, Tarık Akan’ın cesurca davranıp rol aldığı ve bizlere her türlü rolün hakkını verebildiğini kanıtladığı bir yapım.

7 Mavi Boncuk (1974)

Altı kafadar, Emel Sayın’ı dinlemek için gittikleri gazinoda hesabı ödeyemeyince kötü muamele görürler, gazino sahibine ders vermek için Emel Sayın’ı kaçırılar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi vermesine rağmen Emel Sayın ev halkına öyle alışmıştır ki evden ayrılmak istemez.

8 Bizim Kız (1977)

Zeynep (Gülşen Bubikoğlu), cami avlusunda bulunup büyütülmüş bir kızdır. Üniversite mezuniyeti sırasında Murat (Tarık Akan) ile tanışır. Murat kendini zengin gösteren Murat’a evlenme teklif edince, Zeynep bu büyük yalan yüzünden köşeye sıkışır. Zengin taklidi yapmaya çalışan tüm aile üyeleri kendilerini büyük bir senaryonun içinde bulur.

9 Maden (1979)

Tarık Akan’ın, Cüneyt Arkın, Halil Ergün, Hale Soygazi gibi isimlerle kamera karşısına geçtiği, politik filmlerinden biri olan Maden, kötü çalışma şartlarına daha fazla dayanamayan işçilerin, şartların daha insani olması için patronlarına karşı verdikleri mücadele konu edilir. 

10 Gece Kuşu Zehra (1975)

Ferit piyangodan kazandığı para ile özlem duyduğu hayata adım atar. Bir araba alır ve arkadaşlarıyla tatile çıkar. Tatilde, yaşlı ve zengin tüccarın eşi Semra ile tanışır. Ferit’in zengin olduğunu anlayan çift başka planları için ona yaklaşırlar.

11 Canım Kardeşim (1973)

İki adam, ölümcül hasta erkek kardeşleri için bir televizyon almak isterler. Öleceğini bilmeyen küçük çocuğun tek isteği televizyon seyredebilmektir. Paraları olmamasına rağmen, çok geç olmadan önce bu isteği yerine getirmek isteyen ağabeyler, hayatla ve zamanla yarışırlar.

12 Sisli Hatıralar (1972)

Tarık Akan, Kerime Nadir’in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmde başrolü Türkan Şoray ile paylaşmıştır. Sinema oyuncusu Dürrin Akbel (Türkan Şoray) adlı bir kadın ile, hayatında olan üç erkeğin ona kur yapmasını konu alır

13 Yol (1981)

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı ve hapishaneden yönettiği film, Şerif Sezer ve Tarık Akan’ın omuzlarında yükselmiş, Türk sinemasının en cesur filmlerinden biridir. Politik içeriği yüzünden ülkemizde 17 yıl sonra gösterime girebilmiştir. 

14 Yalancı Yarim (1973)

Ferdi, yakışıklı ve çapkın bir delikanlıdır. Zengin ağabeyinden her ay düzenli olarak gelen para ile hayatını yaşamaktadır. Abisi Ferdi’yi nişanlı sanmaktadır, bir gün haber vermeden onu ve nişanlısını ziyarete gelince Ferdi acilen kendine bir nişanlı bulmak zorunda kalır. Bu kadın, ona halihazırda tutkun olan Alev’dir (Emel Sayın).

15 Tatlı Dillim (1972)

İstanbul’da tıp okuyan Ferit’in en büyük hobisi basketbol oynamaktır. Maçlardan önce dinlenmek ve kamp yapmak için bir köye giderler. Bu köyde Ferit’in hoşlandığı Emine öğretmen vardır. Çapkın Ferit, Emine’nin kalbini kazanmak için her yolu dener.

16 Boşver Arkadaş (1974)

Karanlık işler çeviren amcası Selim’in yanında çalışmaya başlayan Ferit (Tarık Akan) kötü bir sürprizle karşılaşır. Selim’in eşi, Ferit’in eski sevgilisi Alev’dir (Selma Güneri).

17 Sürü (1978)

Sürü; bir aşireti, bir ikiliyi, bir sürüyü ve daha birçok şeyi anlatır. Aşiretler arası çatışmalar, kişiler arası hesaplaşmalar, insanın doğayla, toplumla ve birbirleri ile ilişkileri dramatik bir şekilde işlenmiştir. Filmin senaryosu o dönemde hapiste olan Yılmaz Güney tarafından yazılmıştır.

18 Ateş Böceği (1975)

Genç işportacı Tarık (Tarık Akan) bir müşterisini soyan hırsızı yakalayınca bu işten karlı çıkar. Bunun hızlı para kazanmak için daha iyi bir yol olduğunu görünce, yan kesici bir kızla (Necla Nazır) işbirliği yapmaya karar verir. 

19 Oh Olsun (1973)

Fabrikada çalışan işçi bir kızı seven Ferit’in babası fabrikanın sahibidir. Bu aşka karşı çıkan babasının sözünü dinlemeyen Ferit (Tarık Akan) ne olursa olsun Alev’den (Hale Soygazi) vazgeçmez.

20 Dönüş (1988)

Diğer adıyla Son Cirit olarak bilinen film, Osman Şahin’in aynı isimli eserinden uyarlanmıştır. Başrollerini Tarık Akan ve Nur Sürer’in paylaştığı film, cirit’in çok önemli kabul edildiği Hano köyünde bir çobanın yaşamını konu edinir.

21 Yaz Bekarı (1975)

İş adamı Orhan (Tarık Akan) evliliğinden ve sorumluluklarından bıkmış bir eş ve babadır. İlgisiz eşiyle yaşadığı kavgalardan çok sıkılan Orhan bir gece kapıyı çarpar ve bir bara gider. Burada şarkıcı Leyla’ya (Gülşen Bubikoğlu) kendini bekar bir erkek olarak tanıtır. İkili arasında başlayan duygusal yakınlaşma Orhan’ı zora sokar.

22 Melek mi Şeytan mı? / Asrın Kadını (1971)

Babası öldürülen kadın, intikam almak için harekete geçer. Karşısında dört düşmanı vardır. Her biri için ayrı ayrı felaket planları yapan genç kadın bir tanesinde baltayı taşa vurur. Aşk tüm planları alt üst etmiştir. 

23 Kanal (1978)

Toprağı olmayan köylüleri sömüren bir ağa, kasabaya yeni atanan genç kaymakamı (Tarık Akan) kendi çıkarları için kullanmaya çalışır. İlk etapta deneyimsizliğine yenik düşen kaymakam, ağanın istediklerini yapsa da daha sonra olayların nelere sebep olduğunu farkedince bu hareketlerinden vazgeçer. Ağa ile arası bozulan kaymakamı zor günler beklemektedir.

24 Arkadaşım (1983)

Ali (Tarık Akan) kan davasından kaçarak büyük şehre gelmiştir ve burada yeni bir hayat kurmanın hayallerini kurmaktadır. Bir taş ocağında iş bulan Ali, bir de arkadaş edinir. Ancak çok geçmeden bu arkadaşın kan davalısı olduğunu öğrenir. 

25 Ah Nerede (1975)

İstanbul’a okumak için gönderilen üç kardeş, haytalık peşinde koşarlar. Biri kumar oynar, biri siyasi olaylara karışır, diğeri ise çapkınlık peşinde koşar. Elbette çapkın olanın adı Ferit’tir (Tarık Akan) ve her zamanki gibi onu dize getirecek bir kızla yolları kesişir. Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan’dan tatlı, sıcak bir romantizm esintisi.

26 Öyle Olsun (1976)

Gazete muhabiri Ferit, zeytinyağı kralı hakkında uyduruk haberler yapar; bir haberinde yağlarına makine yağı kattığını yazar, bir değer haberde ise kızı Alev’in (Müjde Ar) pek çok erkekle birlikte olduğu haberleri ile aileyi zedeler. Oysa bahsedilen o erkek, Alev’in akrabasıdır. İşleri yüzüne gözüne bulaştıran Ferit’i sürprizler beklemektedir. 

27 Suçlu (1972)

Tarık Akan ve Fatma Belgen’in başrolde oynadıkları Suçlu, bilmeden yakın arkadaşının eşine aşık olan bir adamın hikayesi.

28 Kader Bağlayınca (1977)

Zeynep (Gülşen Bubikoğlu) ve Murat (Tarık Akan) aynı gazinoda çalışan ve sıklıkla kavga eden bir çifttir. Bir gün Zeynep, zengin bir iş adamı Bekir ile tanışır ve bu adam ona daha önce hiç görmediği bir dünyanın kapılarını açar. Bekir’in mafya babası olması ve Zeynep’e karşı güçlü hisler beslemesi herkesi zor durumda bırakır. Zeynep korkusundan Bekir ile olan ilişkisini kesememektedir. 

29 Baraj (1977)

Baraj inşaatında ustabaşı Nazım, genelev güzeli Aysel’e (Türkan Şoray) gönlünü kaptırır. Mektuplaşmaya başlayan iki insan tanışmaya gelince kendini tanıtmaya utanan Nazım, çalışanlarından Orhan’ı (Tarık Akan) kendisiymiş gibi gösterir. Aysel’in bir gün şantiyeye gelmesiyle olaylar karışır.

30 Delisin (1975)

Yunus’un hizmetçi kızla evlenmesi diğer kardeşleri tarafından tepkiyle karşılanır. Bu arada kardeşlerin babaları ölür ve tüm mirası Yunus’a bırakır. Yunus da ölünce mirası, İstanbul’da doğup büyüyen oğlu Ferit’e (Tarık Akan) kalır. Yalnız Ferit’in hayatının kurtulabilmesi için paraları saklanan yerden bulması gerekmektedir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

432
1 Yorum, 426 Paylaşım, 432 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Efsane Efsane
372
Efsane
İyi Geldi İyi Geldi
330
İyi Geldi
İlginç İlginç
289
İlginç
Tebrikler Tebrikler
248
Tebrikler
eruiluvatar
Orta Dünya hayranı, mitolojist, sinema ve dizi sever.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın

Send this to a friend